• Data wydarzenia:
"Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę hołd składają mieszkańcy gminy Dzierzkowice". Taki napis wyryty na tablicy znajduje się na obelisku, upamiętniającym tegoroczny jubileusz, który został odsłonięty w piątek 9 listopada w Dzierzkowicach. Nowe miejsce pamięci zostało postawione przy pomniku żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej, gdzie nastąpiła inauguracja gminnych obchodów.

Obelisk poświęcił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Grzegorz Więcław, a po krótkiej modlitwie hołd walczącym za wolną Polskę oddawały m.in. delegacje władz samorządowych, szkół, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń. Gminę Dzierzkowice reprezentowali wójt Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos i sekretarz gminy Tomasz Ośka, a w imieniu władz powiatowych wieńce i kwiaty złożyli radny Jan Grzebuła i dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kraśniku Sławomir Cielepała.

Po poświęceniu nowego obelisku w kościele parafialnym ksiądz Grzegorz Więcław odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości przeszli na okolicznościową akademię do Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie. Uczniowie przygotowali dla nich biało-czerwone kotyliony, a potem zachęcili do wspólnego odśpiewania hymnu w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej".

O genezie odzyskania przez Polskę niepodległości i symbolice narodowego święta mówił w swoim przemówieniu wójt Marcin Gąsiorowski, a część artystyczną zainaugurowały dwie najmłodsze grupy tancerzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, które zatańczyły tradycyjnego poloneza. Uczestnicy obchodów obejrzeli również występ zespołu wokalnego "Nutki" i wysłuchali utworu "Uwierz Polsko" w wykonaniu Julii Kurdziel, który wywołał ogromne wrażenie na publiczności. Nie mniejszych wzruszeń dostarczył program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ZPO w Terpentynie, który powstał we współpracy nauczycielek - Moniki Tracz-Cebuli, Małgorzaty Wójtowicz, Urszuli Muszelskiej i Małgorzaty Adamczyk. Piątkowa uroczystość była też okazją do podsumowania szkolnych konkursów z okazji 100-lecia niepodległości, a dopełnieniem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadzili uczniowie starszych klas ZPO. Uczcie duchowej towarzyszyła degustacja smakołyków, w tym "marcińskich rogali", które przygotowały panie z gminnych kół gospodyń wiejskich. Specjalne kosze frykasów trafiły wraz z życzeniami do wójta i wikariusza miejscowej parafii, czyli niedzielnych solenizantów - Marcina Gąsiorowskiego i księdza Marcina Flasińskiego. Więcej na:http://ias24.eu