• 03 grudzień 2008 09:26

Na całokształt działań mających na celu zaktywizowanie działań mieszkańców w zakresie sportu i rekreacji największy wpływ ma Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Dzierzkowice". Wiodąca działalność klubu skupia się wokół sekcji tenisa stołowego oraz sekcji piłki siatkowej. ULKS jest inicjatorem Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej, w skrócie nazywanej PLAS. Zaczyna swoją działalność także sekcja halowej piłki nożnej, która reprezentując Gminę Dzierzkowice w Lidze Powiatowej wywalczyła tytuł Mistrza Powiatu w sezonie 2005/2006
 

Klub organizuje również imprezy sportowe dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy, jak coroczny Dożynkowy Festyn Sportowy, czy turnieje mini piłki nożnej. Odbyły się już dwie edycje Gminnej Ligi Piłki Nożnej Pięciosobowej, organizowanej przez klub. Samych czynnych uczestników było ok. 90-ciu co roku, towarzyszyła im wierna ekipa kilkudziesięciu kibiców. Bardzo poważnie Zarząd Klubu rozważa zgłoszenie drużyny piłkarskiej do rozgrywek C klasy. Tradycją stała się już organizacja Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Świętego Mikołaja.

Finansowanie działalności ULKS krzewiącej sport i rekreację w gminie oparte jest w 95% na środkach pochodzących z budżetu gminy. Pozostałe 5% stanowią składki członkowskie oraz wpływy od sponsorów.

SPORT SZKOLNY

Młodzież szkolna z terenu Gminy Dzierzkowice realizuje swoje aspiracje sportowe zarówno uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez ULKS Dzierzkowice, jak również reprezentując swoje placówki w zawodach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Ciekawostką jest, że młodzież ma możliwość poznać bardzo widowiskowy, ale mało popularny sport jakim jest rugby. W ZPO w Terpentynie już od kilku lat istnieje grupa, która na co dzień trenuje tę ciekawą dyscyplinę. Dzieje się tak za sprawą szkoleniowców: Marty Czarneckiej - nauczycielki ZPO w Terpentynie, trenera II klasy rugby i jej małżonka Zbigniewa - byłego zawodnika KS "Budowlani" Lublin. To oni przed kilku laty rozpoczęli zabawę w rugby z uczniami. W uprawianiu i propagowaniu tego sportu pomagają: Klub Sportowy "Budowlani" Lublin, Polski i Lubelski Związek Rugby. Nie bez znaczenia jest przychylność dyrekcji szkoły oraz zaangażowanie dzieci i ich rodziców.

Rugbści z Terpentyny występują zarówno jako drużyny szkolne, jak też reprezentują KS "Budowlani" Lublin. Ponadto najzdolniejsi młodzicy wchodzą w skład kadry wojewódzkiej i objęci są szkoleniem centralnym. Oprócz treningów w ciągu roku szkolnego zawodnicy biorą udział w różnego rodzaju turniejach wojewódzkich, międzywojewódzkich, regionalnych i ogólnopolskich. Pozwoliło im to zwiedzić niemalże całą Polskę. W okresie wakacji i ferii zimowych uczestniczą w obozach sportowych i zgrupowaniach centralnych (Sopot, Mielno, Ruciane-Nida, Krzelów, Człuchów, Siedlce, Zakopane).