• Data wydarzenia:
Mieszkańcy gminy Dzierzkowice będą świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości m.in. przy nowym obelisku, upamiętniającym tegoroczny jubileusz. Jego odsłonięcie i gminne obchody odbędą się już w piątek 9 listopada. Od rana w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie, który jest jednym z organizatorów narodowego święta, będą się odbywać patriotyczne pogadanki, połączone z wykonywaniem biało-czerwonych kotylionów, którymi będą dekorowani uczestnicy obchodów. Ci zbiorą się na szkolnym placu o 9.30, by w korowodzie przejść pod pomnik żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. W tym samym miejscu stanął obelisk, upamiętniający 100-lecie niepodległości, który zostanie oficjalnie odsłonięty podczas piątkowej uroczystości.

Wykonał go z własnego materiału i podarował Józef Kiełbiński, który ma zakład w Wyżniance - mówi wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski. Na pamiątkowej tablicy znajduje się napis: "Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę hołd składają mieszkańcy gminy Dzierzkowice". 

Po poświęceniu nowego obelisku w kościele parafialnym zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a gospodarzem kolejnej części uroczystości będzie ZPO w Terpentynie. Jej ważnym punktem będzie wspólne zaśpiewanie hymnu w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej", która w całym kraju ma się rozpocząć o symbolicznej godzinie 11.11. Patriotyczną akademię otworzy polonez w wykonaniu tancerzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach. Po nich młodzież szkolna zaprezentuje okolicznościowy program słowno-muzyczny, który powstał pod kierunkiem Moniki Tracz-Cebula i Małgorzaty Wójtowicz w oprawie muzycznej Urszuli Muszelskiej i wsparciu plastycznym Małgorzaty Adamczyk.

Piątkowa uroczystość będzie też okazją do podsumowania konkursów z okazji 100-lecia niepodległości. Jury oceniło najlepsze prace fotograficzne, plastyczne, literackie, historyczne i graficzne przed kilkoma dniami, a ich laureaci odbiorą nagrody podczas jubileuszowych obchodów. Dopełnieniem akademii będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadzą uczniowie poszczególnych klas ZPO w Terpentynie, a członkinie miejscowych kół gospodyń wiejskich uraczą gości "marcińskimi rogalami" z okazji dnia św. Marcina, którego święto również przypada 11 listopada. Więcej na:http://ias24.eu