• Data wydarzenia:
Ciekawą lekcję historii i przyrody mają za sobą uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie. Gminny Ośrodek Kultury w Dzierzkowicach zorganizował dla nich wyjazd do Lublina, którego głównym celem była wizyta w miejscowym oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Z propozycji GOK skorzystała prawie 90-osobowa grupa uczniów starszych klas szkoły podstawowej z opiekunami. Na miejscu spotkali się m.in. z Justyną Dudek, która pochodzi z Dzierzkowic, a w roli przewodnika po instytucie wystąpiła również Magdalena Śladecka. Pracownicy IPN wyjaśniali m.in. czym się zajmuje ta instytucja i jak wygląda praca historyków, a także podpowiadali młodym ludziom skąd mogą czerpać wiarygodne informacje, które mogą im się przydać na przykład na lekcje historii.

IPN jest przede wszystkim instytucją naukową, ale ma ona również uprawnienia o charakterze śledczym. Do jej najważniejszych zadań należy gromadzenie i sprawowanie pieczy nad dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które powstały w latach 1944 - 1989, a także ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

Kontynuacją wyjazdowej lekcji historii dla uczniów z Terpentyny była wizyta w Muzeum na Zamku, gdzie znajdowało się m.in. więzienie hitlerowskie, a po wojnie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim.

Grupa z gminy Dzierzkowice była również w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i odwiedziła Plac Litewski z fontannami w centrum Lublina.

Pretekstem do zorganizowania tej wycieczki była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody gminnego święta są planowane na 9 listopada.