• Data wydarzenia:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzkowicach rozpoczął rekrutację osób, które chcą otrzymać tak zwany czerwony guzik życia. Zainteresowani nie płacą za taką formę wsparcia, ponieważ pieniądze na ten cel będą pochodzić z funduszy unijnych i budżetu gminy."Czerwony guzik życia" ma zapewnić szybką i skuteczną reakcję w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia osobom, które wymagają pomocy ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność. Są w nim zapisane m.in. dane osobowe, wiek, grupa krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki i dane kontaktowe najbliższych osób.

Specjalna bransoletka pełni funkcję nadajnika z czujnikiem, który wykrywa na przykład utratę przytomności czy upadek i automatycznie przekazuje takie informacje do całodobowego Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. To tutaj zapadają decyzje kto może w konkretnej sytuacji najszybciej dotrzeć do osoby, która potrzebuje pomocy. Mogą to być zarówno przedstawiciele służb porządkowych, na przykład policji, ratownicy medyczni, członkowie rodziny albo sąsiedzi.

Zakup "czerwonych guzików życia" jest możliwy dzięki środkom, które Powiat Kraśnicki pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Razem z samorządami gminnymi chce wyposażyć w takie urządzenia ponad 130 osób. W gminie Dzierzkowice otrzyma je 20 mieszkańców, a szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać osobiście w ośrodku pomocy społecznej lub telefonicznie pod numerem: 81 822 10 31. Więcej na:http://ias24.eu