• Data wydarzenia:
Mieszkańcy gminy Dzierzkowice mają jeszcze szanse na unijne dotacje na zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Kotły ma biomasę już zostały zamontowane, a instalacja kolektorów słonecznych właśnie się rozpoczyna, ale część chętnych zwolniła miejsca w projekcie.

Gmina chce je wypełnić osobami z listy rezerwowej, ale oprócz nich z dofinansowania mogą skorzystać kolejni chętni. Mieszkańcy zainteresowani tą propozycją powinni jak najszybciej zgłosić się do pokoju numer 5 w urzędzie, sprawdzić czy spełniają warunki udziału w projekcie, wypełnić odpowiednie dokumenty i uregulować tak zwany wkład własny.

Jego wysokość zależy od rodzaju instalacji. W przypadku dwóch kolektorów, które mają być zamontowane na dachu lub na ścianie to kwota 1180 złotych i 45 groszy, w przypadku trzech kolektorów - 1450,71, a czterech - 1785,92. Jeśli solary mają być zainstalowane na gruncie opłata wynosi - w przypadku dwóch kolektorów 1396 złotych i 83 grosze, a w przypadku trzech - 1634,91 złotych. W każdym przypadku należy doliczyć 200 złotych netto, które uczestnicy projektu wpłacali w formie zaliczek jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie robót.

Łącznie dzięki wsparciu Unii Europejskiej w gminie Dzierzkowice ma być zamontowanych 609 zestawów solarnych, które w sumie będą kosztować ponad 5 milionów 670 tysięcy złotych. Montaż instalacji właśnie się rozpoczyna i w pierwszym etapie otrzymają je właściciele tych posesji, w których są już kotły na biomasę. W ramach tego samego projektu mieszkańcy korzystają z 53 takich kotłów, które kosztowały 700 tysięcy złotych. Cały projekt ma być zrealizowany do końca maja przyszłego roku. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego Gmina Dzierzkowice pozyskała na odnawialne źródła energii do 85 procent kosztów netto. Więcej na: http://ias24.eu