• Data wydarzenia:
Podwójna okazję do świętowania mieli w listopadowy weekend mieszkańcy gminy Dzierzkowice. W sobotę 11 listopada odbyły się obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 34. rocznicy nadania Zespołowi Placówek Oświatowych w Terpentynie imienia Batalionów Chłopskich.
 
Poczty sztandarowe jednostek OSP, organizacji i szkół, a także przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy zebrali się w słoneczne sobotnie przedpołudnie przy ZPO w Terpentynie, skąd przeszli pod pomnik żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej, by zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.
 
Kolejnym punktem obchodów była msza święta, którą odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Grzegorz Więcław, a po eucharystii w szkolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.

Zanim uczniowie zaprezentowali program artystyczny wójt Marcin Gąsiorowski przypomniał o wydarzeniach sprzed 99 lat, związanych z odzyskaniem niepodległości, a dyrektor ZPO w Terpentynie Anna Kaznowska nawiązała do rocznicy nadania placówce imienia BCh.
---
Widowisko patriotyczne, przygotowane przez młodzież pod kierunkiem Ewy Hałabiś i Urszuli Muszelskiej ze scenografią Małgorzaty Adamczyk, było połączone z podsumowaniem konkursów - wiedzy o Batalionach Chłopskich i plastycznego. W pierwszym laureatami zostali: Alicja Płecha z klasy IIIa, Edyta Lenart z IIb oraz Katarzyna Kilian, Kinga Dobrowolska i Wiktoria Stefańczak z Va. Za dzieła plastyczne nagrody odebrali Katarzyna Kilian z Va, Joanna Resztak z VIb, Karol Zarzycki z Va, Eryk Kalinowski z VIb, Bartosz Rachoń z VIa, Martyna Firlej z VIIa, Edyta Mikita z VIIb, Wiktoria Doroszkewycz z IIIb oraz Eryk Szurak i Dawid Flis z IIIa. Konkurs wiedzy o BCh przygotowała Anna Kilian, a rywalizację młodych plastyków zorganizowała Małgorzata Adamczyk.
 
Występy i prace uczniów podziwiali m.in.: były żołnierz BCh kapitan Stefan Gregorek, reprezentujący starostę kraśnickiego dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kraśniku Sławomir Cielepała, radni Gminy Dzierzkowice z przewodniczącym Dariuszem Latosem, sekretarz gminy Tomasz Ośka, dyrektor ośrodka kultury Tomasz Wyka i proboszcz miejscowej parafii ksiądz Grzegorz Więcław. Więcej na:http://ias24.eu

 
(fot. GOK w Dzierzkowicach)