• Data wydarzenia:
Choć pogoda w niedzielę 27 sierpnia nie sprzyjała organizatorom i uczestnikom imprez plenerowych, to Dożynki Gminy Dzierzkowice można uznać za udane. Wprawdzie ze względu na burzę na kilkadziesiąt minut świętowanie trzeba było przerwać to jednak cały program obchodów udało się zrealizować. Jedną z ważniejszych pozycji była prezentacja i konkurs wieńców dożynkowych, w którym wzięło udział 11 propozycji. Członkowie jury uznali, że zostały one przygotowane z niezwykłą starannością, dlatego wszystkim autorom przyznali równorzędne nagrody, typując do konkursu powiatowego wieńce z Krzywia i Wyżnicy-Kolonii. To one będą reprezentować Gminę Dzierzkowice na Dożynkach Powiatu Kraśnickiego, które odbędą się w niedzielę 3 września w Kraśniku.

Uczestnicy gminnego święta plonów zebrali się w niedzielne popołudnie najpierw na mszy świętej, którą odprawili proboszcz parafii w Dzierzkowicach ksiądz Grzegorz Więcław i misjonarz ksiądz Sławomir Jakubiec. Podczas eucharystii starostowie dożynkowi Renata Rachoń z Terpentyny i Robert Stachulski z Dzierzkowic-Rynku przekazali symboliczny chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż wójtowi Marcinowi Gąsiorowskiemu i przewodniczącemu rady gminy Dariuszowi Latosowi.

Niedzielna uroczystość była również okazją do podsumowania konkursów na najładniejszy ogródek i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne, a także promocji talentów lokalnych artystów. Najpierw na plenerowej scenie prezentowały się grupy taneczne, dziecięcy zespół wokalny "Nutki" oraz solistki Weronika Grudzińska, Karina Gołoś, Izabela Chmiel, Ilona Kurdziel i Julia Kurdziel, związane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dzierzkowicach. Z kolei wieczorem publiczność bawiła się na koncertach zespołów "Red Shoes czyli Boogie Band" i "Solaris" oraz "Fantazja" ze Stowarzyszenia Wokół Księżomierzy i Aleksandrowa.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne święto plonów miało międzynarodowy charakter, ponieważ do Dzierzkowic przyjechała delegacja zaprzyjaźnionego miasta Kaba z Węgier z burmistrzem Emmą Szagi. Wśród gości byli również radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kos, którzy wręczył Zespołowi Śpiewaczemu z Dzierzkowic-Zastawia dyplom samorządu wojewódzkiego z okazji 40-lecia, a także starosta kraśnicki Andrzej Maj, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Artur Bis i komendant Posterunku Policji w Kraśniku komisarz Sławomir Kuś.

Świętowanie zakończył widowiskowy pokaz fajerwerków. Więcej na:http://ias24.eu