• Data wydarzenia:
Rolnicy z gminy Dzierzkowice od dwóch lat obchodzą święto plonów w międzynarodowym towarzystwie. Nie inaczej będzie podczas tegorocznych dożynek w niedzielę 27 sierpnia, gdy wśród gości będzie delegacja węgierskiego miasta Kaba.

Przedstawiciele zaprzyjaźnionego samorządu byli u nas już cztery razy, z czego trzykrotnie gościliśmy ich właśnie na dożynkach. To bardzo barwne i ważne dla naszych mieszkańców święto, które spodobało się także naszym partnerom z Węgier - mówi Marcin Gąsiorowski, wójt gminy Dzierzkowice, która podpisała umowę z Kabą w 2015 roku.

Uczestnicy niedzielnego święta, w tym delegacje dożynkowe poszczególnych sołectw, zbiorą się o 13.30, by pół godziny później wziąć udział w dziękczynnej mszy świętej. Funkcje starostów dożynkowych w tym roku będą pełnić Renata Rachoń z Terpentyny i Robert Stachulski z Dzierzkowic-Rynku. Jak na dożynki przystało jednym z punktów obchodów będzie konkurs wieńców, w którym jury oceni kilkanaście propozycji. Niedzielna uroczystość będzie również okazją do podsumowania konkursów na najładniejszy ogródek i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne.

W pierwszym jury doceniło ogrody Danuty i Franciszka Pająków z Dzierzkowic-Zastawia, Doroty i Grzegorza Rachoniów z Ludmiłówki, Ireny Bartosik z Wyżnicy oraz Bożeny i Andrzeja Gnasiów z Wyżnicy- Kolonii. Za najbardziej zadbane gospodarstwa członkowie uznali propozycje zgłoszone przez Emilię i Marcina Bralów z Dzierzkowic-Woli, Renatę i Ryszarda Dudków z Dzierzkowic-Zastawia oraz Ewę i Krzysztofa Bryczków z miejscowości Dzierzkowice-Góry.

Oprócz dzieł ze zbóż, kwiatów i owoców publiczność będzie mogła podziwiać talenty wokalne, taneczne i muzyczne artystów z gminy Dzierzkowice oraz zaproszonych zespołów. Będą to grupy taneczne - najmłodsza i średnia, gimnazjalistki z zespołu "Smile Ladies Crew", dziecięcy zespół wokalny "Nutki" oraz solistki Weronika Grudzińska, Karina Gołoś. Izabela Chmiel, Ilona Kurdziel i Julia Kurdziel, związane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dzierzkowicach. Wieczorną część festynu wypełnią koncerty zespołu "Red Shoes czyli Boogie Band", który wykonuje polskie i zagraniczne przeboje muzyki rozrywkowej oraz discopolowej grupy "Solaris". Organizatorzy zapraszają również na kiermasz rękodzieła i strażacką grochówkę, a najmłodszych uczestników do wesołego miasteczka. Tegoroczne świętowanie, które organizują wójt, rada Gminy i GOK w Dzierzkowicach, zakończy pokaz fajerwerków. Więcej na: http://ias24.eu