• Data wydarzenia:
Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z powiatu kraśnickiego przyjechały do Dzierzkowic, by wspólnie świętować 150-lecie. W obchodach, które odbyły się w sobotę 13 maja, wzięła udział prawie połowa z około 50 organizacji, działających w powiecie. Jubilatki przyjmowały podziękowania, gratulacje i życzenia, które składali m.in. organizatorzy obchodów - starosta kraśnicki Andrzej Maj, wójt Gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski i prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos.

Każda z gmin miała również swoje stoiska, na których chwaliła się lokalnymi smakołykami i wyrobami rękodzielniczymi. Wśród wielu wiktuałów KGW z gminy Dzierzkowice przygotowały gulasz węgierski, który serwował m.in. sekretarz gminy Tomasz Ośka, a pozostałe koła kusiły gości potrawami z ryb, wędlinami, chlebem wiejskim ze smalcem, drożdżówkami, cistami i nalewkami.

Wszyscy wystawcy wzięli udział w konkursie na najładniejsze stoisko, w którym jurorkami były prezes LGD Wioletta Wilkos, Elżbieta Duda z Urzędu Gminy Dzierzkowice i Katarzyna Socha ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Członkinie komisji uznały, że pierwsza nagroda należy się Klubowi Kobiet Aktywnych "Przystań" z Zakrzówka. Drugie miejsce zajęły KGW z gminy Dzierzkowice, a trzecie KGW ze Skorczyc. Jurorki przyznały też 6 wyróżnień, które otrzymały: koła z gminy Gościeradów, KGW Kowalin, KGW Wilkołaz II, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Bliskowicach, Klub Nowoczesnych Kobiet w Olbięcinie i KGW Mikulin.

W części artystycznej były występy lokalnych zespołów i solistów oraz koncerty zaproszonych gości, wśród których był Jerzy Połomski.

Na plenerowej scenie po raz pierwszy zaprezentowały się "Zalesianki" z Ludmiłówki w gminie Dzierzkowice, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Swoimi zdolnościami artystycznymi pochwalili się również: najmłodsza grupa "Dzierzkowiaków", prowadzona przez Agnieszkę Rutkowską i Agatę Adamczyk, solistki Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach - Karina Gołoś, Weronika Grudzińska i Izabela Chmiel, zespół "Nutki", który pracuje pod kierunkiem Mirosława Kasperskiego i formacja taneczna "Smile Ladies Crew" Agnieszki Rutkowskiej oraz zespoły śpiewacze z Dzierzkowic-Zastawia, Dzierzkowic-Woli i Sosnowej Woli. Na scenie pojawiła się również laureatka powiatowego etapu tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj sukces" Julia Kurdziel, która rozwija swoje zdolności wokalne w Centrum Promocji i Kultury w Kraśniku pod okiem Pawła Cieliczki, a na co dzień uczy się w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie.

Największą widownię zgromadził koncert Jerzego Połomskiego, który odbył się w sali ZPO w Terpentynie. Artysta zaprezentował kilkanaście przebojów ze swojego bogatego repertuaru, a słuchało go kilkuset fanów nie tylko z najbliższej okolicy.

O wieczorną zabawę plenerową zadbały grupy "The Postman", "Rock & Feler Band" i "Promesa Band", a całość festynu uzupełniła degustacja grochówki z polowej kuchni, dziecięce harce na dmuchańcach, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Więcej na:http://ias24.eu