• Data wydarzenia:
Współpraca Gminy Dzierzkowice z węgierskim miastem Kaba nabiera tempa. Delegacja polskich samorządowców właśnie wróciła z Węgier, a w najbliższy weekend to zagraniczni goście przyjadą do Polski, m.in. na gminne święto plonów.

- Nasza wizyta na Węgrzech trwała kilka dni, które wykorzystaliśmy na lepsze poznanie naszych partnerów. Mieliśmy m.in. okazję udziału w obchodach narodowego święta, które przypadało na sobotę 20 sierpnia i tradycyjnej Paradzie Kwiatów w Debreczynie - relacjonuje wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski. Duże wrażenie na członkach polskiej delegacji wywarło przedstawienie w teatrze letnim w Kabie. - To bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Spektakl przygotowują sami mieszkańcy. Trwa to pół roku i wystawiają go tylko raz, ale oglądając widowisko nikt nie miał poczucia, że na scenie występują amatorzy, a nie profesjonalni aktorzy - ocenia Marcin Gąsiorowski.

Oprócz niego na Węgry pojechali radni Rady Gminy Dzierzkowice, dyrektorzy jednostek samorządowych, a także starosta kraśnicki i przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, która również ma partnerów na Węgrzech.

- Już za kilka dni samorządowcy z Kaby będą z rewizytą w Polsce w ramach projektu, na który Gmina Dzierzkowice pozyskała pieniądze z konkursu "Europa dla obywateli". Oprócz udziału w dożynkach, które odbędą się w niedzielę 28 sierpnia, węgierscy goście spotkają się z lokalnymi przedsiębiorcami i omówią szczegóły dalszej współpracy. Projekt pod nazwą "Współpraca partnerska w obszarze kultury i edukacji - upowszechnianie wzorców przeciwdziałania uprzedzeniom rasowym i stygmatyzacji narodów" jest jednym z zaledwie 9 takich przedsięwzięć, dofinansowanych ze środków europejskiego konkursu, a starały się o to 42 podmioty. 
Więcja na:http://ias24.eu