• Data wydarzenia:
Trudny i bardzo różnorodny repertuar wybrali sobie uczestnicy tegorocznych eliminacji powiatowych 10 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów "Przebudzeni do życia", które odbyły się w Dzierzkowicach. We wtorek 5 kwietnia w miejscowym ośrodku kultury młodzież recytowała utwory, m.in.: Kapuścińskiego, Miłosza, Osieckiej, Szymborskiej i Whartona. Chociaż na przesłuchania stawili się tylko reprezentanci gmin Dzierzkowice i Urzędów oraz miasta Kraśnik, jury nie miało łatwego zadania i dość długo zastanawiało się nad przyznaniem jednej, wymaganej regulaminem, nominacji.

Ostatecznie członkowie komisji uznali, że najbardziej zasłużyła na nią Aleksandra Surdacka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie. Podopieczna Moniki Siekaczyńskiej wywalczyła prawo startu w kolejnym etapie konkursu za wiersz "Damą być" Agnieszki Osieckiej i fragment "Lalki" Bolesława Prusa. Zespół Placówek Oświatowych w Terpentynie w gminie Dzierzkowice reprezentowało dwoje recytatorów, którzy przygotowywali się pod okiem Ewy Hałabiś. Gabriela Kaspruś zaprezentowała fragment "Wiary" Paul'a Whartona i wiersz "Na Dzień Dobry" Czesława Miłosza natomiast Jakub Wojtaszek recytował "Komputer zdrowia" Sławomira Mrożka i "Życie na poczekaniu" Wisławy Szymborskiej.

Listę uczestników eliminacji powiatowych uzupełnili Agata Koba z Gimnazjum nr 2 w Kraśniku z utworami "NN próbuję sobie przypomnieć słowa modlitwy" Stanisława Barańczaka i "Dałem głos ubogim" Ryszarda Kapuścińskiego oraz Olga Nitkiewicz z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, która przygotowała utwór bez tytułu ("czy świat umrze trochę") Haliny Poświatowskiej i fragment książki "Matylda Savitch" Victora Lodato. Uczennicę kraśnickiego gimnazjum nr 2 przygotowywała Dorota Kamińska, a recytatorka z tamtejszego centrum kultury pracowała pod kierunkiem Moniki Nitkiewicz. Młodych recytatorów z powiatu kraśnickiego oceniali nauczycielka ZPO w Terpentynie Ewa Nowicka, instruktor GOK w Urzędowie Józef Baran i Andrzej Gotner z wydziału kultury Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
Więcej na:http://ias24.eu