• Data wydarzenia:
Chociaż Koło Gospodyń Wiejskich "Gryczanki" w Dzierzkowicach Woli ma niewiele ponad trzy miesiące już jest najbardziej liczną tego typu organizacją w gminie. Koło liczy 36 członkiń, które w czwartek 14 stycznia w miejscowym domu kultury zorganizowały spotkanie noworoczne. Do świątecznego stołu KGW zaprosiło wójta Marcina Gąsiorowskiego, sekretarza gminy Tomasza Ośkę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach Tomasza Wykę i strażaków. Panie same zadbały o menu, serwując, m.in. placki gryczane, szparagi i przepiórcze jaja, rybę smażoną, udko z ryżem i warzywami, sałatki, ciasta i naturalne soki. Po raz pierwszy wykorzystały też nową zastawę, kupioną za pieniądze gminne.

Zanim goście zasiedli do stołu złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Potem, wspólnie z zespołem śpiewaczym z Dzierzkowic Woli, którego członkinie także należą do koła, śpiewali kolędy.

W drugiej części spotkania odbył się bal karnawałowy. O jego oprawę muzyczną zadbał zespół, który kilka dni wcześniej wystąpił na balu seniorów. W jego składzie znaleźli się Mirosław Kasperski, Marcin Wołoszyn, Dariusz Wójtowicz i wójt Marcin Gąsiorowski. Na chwilę za instrumenty chwyciły również same członkinie koła.

Panie z KGW "Gryczanki" w Dzierzkowicach Woli po raz pierwszy spotkały się z inicjatywy sołtysa Wiesława Stylińskiego w połowie listopada ubiegłego roku. Od tego czasu grupa, której przewodniczy Jolanta Suchowolak, uczestniczyła już w warsztatach wykonywania ozdób bożonarodzeniowych, a w najbliższym czasie planuje pokaz kulinarny.

To jedno z trzech takich kół w gminie Dzierzkowice. Pozostałe powstały również w ubiegłym roku w Dzierzkowicach Górach i Dzierzkowicach Zastawiu.