• Data wydarzenia:
Fizyka wokół nas - to temat styczniowych zajęć w Akademii Młodego Naukowca w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie w gminie Dzierzkowice. Starsi uczniowie szkoły podstawowej już się przekonali, że fizyka jest w kuchni, łazience, czy nawet na talerzu. Ich młodsi koledzy dowiedzą się na zajęciach w przyszłym tygodniu.

Poprzez doświadczenia i eksperymenty z aktywnym udziałem uczniów, przedstawiciele Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów "Młyn Hipolit" w Nowym Gaju, uczą na przykład" co to jest grawitacja, opór powietrza, tunel aerodynamiczny, zjawisko lewitacji, czy kula plazmowa? Podczas zajęć dowiadują się również że prawo ciążenia odkrył Newton, a wybitny malarz Leonardo da Vinci wynalazł spadochron.

Największą frajdę sprawiło uczniom wytwarzanie prądu za pomocą dwóch jabłek lub coli i odpowiednich przewodów. Akademia Młodego Naukowca była początkowo przeznaczona dla starszych uczniów, ale zajęcia są tak widowiskowe i ciekawe, że dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych grono uczestników zostało poszerzone także o młodsze dzieci. Dlatego teraz odbywają się dwa razy w miesiącu i potrwają do końca roku szkolnego. Do tej pory uczniowie prowadzili eksperymenty w laboratorium chemicznym, a także szukali odpowiedz na pytania Czy warto pić colę oraz Ile mleka jest w drodze mlecznej? W planach są jeszcze zajęcia z dogoterapii "Balbina podaj łapę", podróż do świata dźwięków i "Złoto Słowian, czyli warsztaty obróbki bursztynu". Słuchacze akademii będą również prowadzić badania wykrywaczem metalu i szukać odpowiedzi na pytanie Co jedzą astronauci? (fot. ZPO w Terpentynie)

 
Więcej na:http://ias24.eu