• Data wydarzenia:

Słowa Jerzego Waldorfa - "Myśląc o przyszłości narodu, trzeba się oprzeć o jego groby...", były mottem uroczystej akademii z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości, która odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie w gminie Dzierzkowice. Poczty sztandarowe jednostek OSP, organizacji i szkół, a także przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy zebrali się w środę 11 listopada przy ZPO w Terpentynie, skąd przeszli pod pomnik żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej, by zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.

 

Hołd bohaterom oddali, m.in. starosta kraśnicki Andrzej Maj i radny powiatowy Jan Grzebuła, a samorząd gminny reprezentowali wójt Marcin Gąsiorowski, sekretarz Tomasz Ośka i przewodniczący Rady Gminy Dzierzkowice Dariusz Latos.
Wieńce składały również delegacja młodzieży szkolnej, przedstawiciele miejscowego koła Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich z kapitanem Stefanem Gregorkiem i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 


Po mszy świętej w miejscowym kościele goście zebrali się w ZPO w Terpentynie na niepodległościowej akademii.
Otworzył ją polonez w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego "Dzierzkowiacy", a po okolicznościowym wystąpieniu wójta Marcina Gąsiorowskiego młodzież szkolna zaprezentowała patriotyczny program słowno-muzyczny. Zainteresowanie wszystkich wzbudził m.in. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach Tomasz Wyka, który jako członek Związku Piłsudczyków wystąpił w stroju z epoki.
Obchody zakończył koncert "Pieśni Armii Polskiej" w wykonaniu zespołu "Lolek Orkiestra" z Zamościa.

 

 

To pierwszy przypadek, gdy na uroczystości z okazji święta niepodległości występuje grupa spoza gminy, ale jej występ został ciepło przyjęty przez publiczność.
Organizatorzy dziękują mieszkańcom za udział we wspólnym świętowaniu, podkreślając, że frekwencja była znacznie wyższa niż w poprzednich latach.
Wspólne obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali wójt i rada gminy, parafia rzymskokatolicka i ośrodek kultury w Dzierzkowicach oraz ZPO w Terpentynie.

 

Więcej na:http://ias24.eu