• Data wydarzenia:

Skąd pochodzi 2/3 wody na Ziemi, ile kosztuje meteoryt i co łączy Heweliusza z Ziemią Kraśnicką? To tylko kilka z wielu pytań, które padały w piątek 6 listopada, na kolejnych zajęciach w Akademii Młodego Naukowca w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie w gminie Dzierzkowice.

 

 

Pytali uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, a odpowiadali przedstawiciele Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów "Młyn Hipolit" w Nowym Gaju. Piątkowe zajęcia pod hasłem "Ile mleka jest w drodze mlecznej" dla około 90 dzieci z klas IV - VI, odbywały się w specjalnie zaaranżowanym planetarium.

 

 

Ich uczestnicy dowiedzieli się, m.in. jak powstał i jak jest zbudowany układ słoneczny, co to jest "czarna dziura", albo że 2/3 wody na Ziemi pochodzi z kosmosu. - Oprócz informacji uczniowie mogli wziąć do ręki meteoryty, które spadły w Kanionie Diabła w Arizonie i w Argentynie, a także podziwiały drogę mleczną i gwiazdozbiór. Zdziwienie uczniów wywołała informacja o znajdującej się w nim Tarczy Heweliusza, którego korzenie sięgają pobliskiego Urzędowa - relacjonuje dyrektor ZPO W terpentynie Anna Kazanowska Piątkowe zajęcia w planetarium były jednym z elementów cyklu, który jest realizowany od września do końca roku szkolnego, a współfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na przykład w październiku uczniowie prowadzili eksperymenty w laboratorium chemicznym, a już za tydzień uczniowie młodszych klas "podstawówki" z Terpentyny wezmą udział w warsztatach, które mają odpowiedzieć na pytanie "Czy warto pić colę?".
 

Wiecej na:http://ias24.eu