Pierwsze spotkanie było udane, ale kolejne postaramy się przygotować jeszcze lepiej i z większym rozmachem - zapowiadają pomysłodawcy "Narodowego Czytania" w Dzierzkowicach.
Po raz pierwszy akcja odbyła się we wtorek 29 września .Zaproszenie do głośnego czytania "Lalki" Bolesława Prusa przyjęło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele władz gminnych i jednostek samorządowych oraz uczniowie, a wśród słuchających była kilkudziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów. W rolę lektorów wcielili się: wójt Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos, sekretarz Tomasz Ośka, dyrektor GOK Tomasz Wyka, kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej Ewa Morska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie Anna Kazanowska, wicedyrektor Anna Kaspruś i gimnazjalistka Emilia Cichoń, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ludmiłówce Małgorzata Aleksandrowicz, Danuta Wójcik z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku, Anna Stylińska-Dudek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzierzkowicach oraz emerytowana dyrektor ośrodka kultury Elżbieta Bis.
Nasi goście byli zadowoleni, dlatego już teraz możemy zaprosić na przyszłoroczne czytanie, które chcemy nieco rozbudować. Pomysłów jest kilka, a dotyczą strojów, muzyki czy scenografii. Szczegóły jeszcze nie zostały ustalone, ale mamy nadzieję, że druga edycja będzie jeszcze ciekawsza - mówią organizatorzy akcji. Jednocześnie deklarują, że za rok "Narodowe Czytanie" odbędzie się w dniu głównej części ogólnopolskiej akcji, która odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. W poprzednich latach jej uczestnicy czytali "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Zemstę" Aleksandra Fredry i "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Przyszłoroczna edycja, będzie jubileuszowa, bo odbędzie się po raz piąty. Tytuł dzieła zostanie wybrany w ogólnopolskim konkursie, a jego wyniki mają być ogłoszone 1 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
Więcej na:http://ias24.eu