• Data wydarzenia:

W gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim powstaje jedyne w okolicy szkolne schronisko młodzieżowe. Całoroczny obiekt przy szkole w Dzierzkowicach-Woli ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. O utworzenie takiej placówki miejscowi samorządowcy zabiegali od wielu lat, ale ze względu na, m.in. kłopoty z dostosowaniem budynku do wymogów przeciwpożarowych realizacja tych planów przedłużała się.

 

Mam nadzieję, że do końca września te problemy zostaną już ostatecznie rozwiązane, a samo schronisko będzie mieć siedzibę w miejscowej filii szkoły podstawowej. W trzech mieszkaniach, które kiedyś zajmowali nauczyciele, teraz będą pomieszczenia z łóżkami, na początek dla około 30 osób, mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski. Chociaż termin zakończenia robót adaptacyjnych jest wyznaczony na koniec listopada ich wykonawca deklaruje, że nastąpi to już w najbliższych tygodniach. Koszt prac to około 230 tysięcy złotych, które zostaną wykorzystane nie tylko na utworzenie schroniska, ale remont całego budynku szkolnego.

 

Wymieniamy dach z płyt azbestowo-cementowych na blachę, orynnowanie, okna i drzwi, ocieplamy ściany i wykonujemy nową, bardziej estetyczną i kolorową elewację. Na pewno będzie to nowe otwarcie dla tego obiektu - dodaje wójt gminy Dzierzkowice. Jednocześnie przypomina, że w pobliżu znajdują się, również niedawno wyremontowane, obiekty sportowe, co powinno być dodatkową zachętą dla osób, które chciałyby odwiedzić te okolice. Według Marcina Gąsiorowskiego w przyszłości schronisko i towarzyszące mu zaplecze będzie można wykorzystywać, na przykład na organizację zajęć w ramach "zielonych szkół" dla uczniów nie tylko z regionu, ale nawet innych części Polski. Oprócz wąwozów lessowych, które są porównywane do tych z okolic Kazimierza Dolnego, w pobliżu szkoły w Dzierzkowicach-Woli jest dużo zbiorników wodnych i lasów, dlatego autorzy pomysłu mają nadzieję, że będzie to dobre miejsce do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej. Schronisko będzie prowadzić gmina, a organizacyjnie będzie ono podlegać dyrekcji Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie. Wójt Marcin Gąsiorowski ma nadzieję, że nowa placówka rozpocznie działalność już w październiku.

Więcej na: http://ias24.eu