• Data wydarzenia:

Wieńce przygotowane przez mieszkańców Dzierzkowic Zastawia i Wyżnicy-Kolonii będą reprezentować Gminę Dzierzkowice na tegorocznych Dożynkach Powiatu Kraśnickiego. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas gminnego święta plonów, które odbyło się w niedzielę 30 sierpnia. Po raz pierwszy w obchodach wzięła udział delegacja węgierskiego miasta Kaba, z którą w maju Dzierzkowice podpisały umowę o współpracy. Wśród gości byli również europoseł Krzysztof Hetman, poseł Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Wojciech Wilk, starosta kraśnicki Andrzej Maj i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kos.


 

Uczestnicy święta plonów zebrali się przy Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie, skąd przeszli do centrum Dzierzkowic. Tutaj odbyła się polowa msza święta, którą odprawił proboszcz parafii pod wezwaniem Marii Magdaleny i Biskupa Stanisława ksiądz kanonik Grzegorz Więcław.


 

Funkcję starostów dożynkowych pełnili w tym roku Marzena Krakowiak i Radosław Wisiński ze wsi Dzierzkowice Zastawie, którzy podczas niedzielnej uroczystości przekazali bochen chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż wójtowi gminy Dzierzkowice Marcinowi Gąsiorowskiemu i przewodniczącemu rady gminy Dariuszowi Latosowi.

 

Podczas oficjalnych wystąpień przedstawiciele władz gminnych i zaproszeni goście podkreślali, że ze względu na pogodę tegoroczne żniwa były bardzo trudne, ale mimo to plony nie odbiegają od wcześniejszych zbiorów. Większe skutki suszy są jednak widoczne w uprawach warzyw i owoców miękkich, które w wielu przypadkach zostały niemal całkowicie zniszczone.

 



Ze zbóż, kwiatów i warzyw mieszkańcy gminy Dzierzkowice uwili kilkanaście wieńców dożynkowych, które wzięły udział w dorocznym konkursie. Propozycja wsi Dzierzkowice Zastawie została najlepiej oceniona w kategorii wieńców nowoczesnych, a wieniec z Wyżnicy-Kolonii wśród wieńców tradycyjnych. Obydwie kompozycje pojadą w najbliższą niedzielę na dożynki powiatowe do Trzydnika Dużego.

 



Podczas niedzielnej uroczystości nagrody odebrali też laureaci konkursu na najładniejszy ogród i najbardziej zadbane gospodarstwo, w którym wzięły udział 43 propozycje. Pierwsze miejsce w konkursie ogrodów zajęli Mariola i Tomasz Bednarczykowie z Wyżnianki-Kolonii, drugą jurorzy przyznali Dorocie i Tomaszowi Perdutom z Terpentyny, a trzecią Halinie i Sylwestrowi Firlejom z Dzierzkowic Zastawia. Najwyższe oceny w konkursie gospodarstw zdobyli Tomasz i Dorota Jastrzębscy z Wyżnicy, a także Bożena i Marian Dobrzańscy oraz Edyta i Grzegorz Rolla z Ludmiłówki.

 

 

W części artystycznej tegorocznego święta plonów wystąpiły dzieci z Zespołu Tańca Ludowego Dzierzkowiacy, solistki Ilona Kurdziel, Weronika Grudzińska i Izabela Chmiel, które uczęszczają na zajęcia wokalne w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach, a także zespoły śpiewacze z Dzierzkowic Woli, Dzierzkowic Zastawia i Sosnowej Woli. Publiczność oklaskiwała również dzieci z Centrum Kultury i Promocji z Kraśnika, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina i grupę "Casperband", prowadzoną przez instruktora zajęć muzycznych w ośrodku kultury Mirosława Kasperskiego, a muzycy z zespołu "Hora" ze Szczyrku melodiami z Podhala porwali wszystkich do wspólnej zabawy.

 



Dożynkom towarzyszył kiermasz rękodzieła, a także atrakcje dla najmłodszych, którym zapewniono zabawę w wesołym miasteczku. Goście mogli również spróbować strażackiej grochówki, a na koniec obejrzeć widowiskowy pokaz fajerwerków.
 

 


Podczas niedzielnego święta po raz pierwszy zaprezentowano publikację, przygotowaną przez gminę z okazji 100. rocznicy bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo, które ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy, będzie służyć podtrzymywaniu pamięci o tamtych wydarzeniach wśród mieszkańców i gości odwiedzających gminę Dzierzkowice.