• Data wydarzenia:

Międzynarodowy charakter będą mieć tegoroczne Dożynki Gminne w Dzierzkowicach. Po raz pierwszy wśród gości święta plonów będzie delegacja węgierskiego miasta Kaba, której będzie przewodniczyć burmistrz Emmą Szegi.

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją rolnicy z gminy Dzierzkowice podziękują za plony w ostatnią niedzielę sierpnia. Uroczystość odbędzie się 30 sierpnia, a funkcję starostów dożynkowych będą pełnić Marzena Krakowiak i Radosław Wisiński ze wsi Dzierzkowice Zastawie. Starościna razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 18 hektarów, specjalizujące się w produkcji zbóż i owoców miękkich. Radosław Wisiński z żoną również uprawia zboża i owoce miękkie na 11 hektarach.

 

To oni przekażą uroczyście bochen chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż wójtowi gminy Dzierzkowice Marcinowi Gąsiorowskiemu, który jest gospodarzem dożynek, a współgospodarzami są proboszcz parafii pod wezwaniem Marii Magdaleny i biskupa Stanisława ksiądz kanonik Grzegorz Więcław oraz przewodniczący rady gminy Dariusz Latos. --- Uczestnicy święta plonów zbiorą się o 11.30 przy Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie, skąd w barwnym korowodzie przejdą do centrum Dzierzkowic. Tutaj w południe przy plenerowej scenie rozpocznie się polowa msza święta. Po eucharystii nastąpi oficjalna prezentacja kilkunastu wieńców dożynkowych, które wezmą udział w tradycyjnym konkursie.

 

Niedzielna uroczystość będzie również okazją do podsumowania konkursu na najładniejszy ogród, w którym w tym roku wzięły udział 43 propozycje. Najwięcej zgłosili mieszkańcy Wyżnicy-Kolonii i Wyżnianki-Kolonii. Członkowie jury już je ocenili, ale swój werdykt ogłoszą oficjalnie podczas dożynek, wręczając laureatom atrakcyjne nagrody. Podczas święto plonów swój dorobek artystyczny zaprezentują miejscowi twórcy. Dożynkowa publiczność będzie mogła podziwiać występy dzieci z Zespołu Tańca Ludowego Dzierzkowiacy, solistek Ilony Kurdziel, Weroniki Grudzińskiej i Izabeli Chmiel, które uczęszczają na zajęcia wokalne w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach, a także zespołów śpiewaczych z Dzierzkowic Woli, Dzierzkowic Zastawia i Sosnowej Woli. Na scenie pojawią się również dzieci z Centrum Kultury i Promocji z Kraśnika, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina i grupa "Casperband", prowadzona przez instruktora zajęć muzycznych w ośrodku kultury Mirosława Kasperskiego.

 

Niedzielne święto będzie także okazją do promocji publikacji, przygotowanej przez gminę z okazji 100. rocznicy bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W potyczce nazywanej drugą Bitwą pod Kraśnikiem w lipcu 1915 roku starły się armie Austro-Węgier i Niemiec oraz Rosji. Organizatorzy zapraszają również na kiermasz rękodzieła i strażacką grochówkę, a najmłodszych uczestników do wesołego miasteczka. Gwiazdą tegorocznych dożynek w Dzierzkowicach będzie góralski zespół "Hora" ze Szczyrku, a świętowanie zakończy pokaz fajerwerków.