• Data wydarzenia:

 

Tradycją stało się coroczne organizowanie przez władze Gminy Dzierzkowice Forum Rolniczego, w ramach którego rolnicy mogą uczestniczyć w prezentacjach oraz wykładach, umożliwiających im poszerzenie wiedzy z zakresu uprawy roślin i hodowli zwierząt oraz zapoznanie się z najnowszymi zmianami w zakresie obowiązujących przepisów. W bieżącym roku Forum odbyło się w dniach 5 – 7 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach. Tegoroczny program obfitował w wykłady oraz prezentacje firm. Obecni rolnicy niezwykle aktywnie uczestniczyli w dyskusji oraz zadawali wiele pytania, na które odpowiedzi udzielali przedstawiciele zaproszonych instytucji i firm. Organizatorzy nie zapomnieli również o paniach, które mogły poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki ludowej, w ramach warsztatów z tworzenia papierowej wikliny.

 

 

W imieniu Pana Wójta uczestników Forum powitał Pan Marcin Gąsiorowski- Sekretarz Gminy Dzierzkowice.

 

 

Pierwszego dnia Forum pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku zapoznali uczestników z obowiązującymi przepisami i procedurami w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Poruszyli również temat przyznawania płatności w 2014 roku oraz przedstawili wprowadzone i planowane w tym zakresie zmiany.

 

 

Kolejnym punktem programu była prezentacja oferty handlowej, przez producenta nawozów mineralnych- firmę Ekoflora Kraśnik.

 

 

Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej zachęcała uczestników Forum do współpracy w zakresie jej działalności statutowej oraz podkreślała znaczenie przeprowadzonych z jej udziałem inwestycji, również tych na terenie naszej gminy.

 

 

Uczestnicy Forum zapoznali się również ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz z najczęstszymi przyczynami i rodzajami wypadków do jakich dochodzi w gospodarstwach rolnych na terenie naszej gminy, a także z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie.

 

 

Na zakończenie pierwszego dnia firma Dolfos  przedstawiła zagrożenia jakie wynikają z niewłaściwie zbilansowanej diety zwierząt oraz jej wpływ na wydajność produkcji. Rolnicy mieli również okazję zapoznać się z oferowanymi przez firmę produktami i usługami.

 

 

Kolejny dzień upłynął pod znakiem walki ze szkodnikami i chorobami owoców miękkich oraz porzeczki. Przedstawiciele LODR Końskowola prezentowali najnowsze sposoby monitoringu upraw oraz wyznaczania progów zagrożenia szkodnikami i chorobami z uwzględnieniem zintegrowanej ochrony roślin, a także aktualne zalecenia w ochronie malin.

 

 

Alternatywny sposób poprawy jakości gleby oraz ochrony roślin i zwierząt, zaprezentowała firma ProBiotics Polska.

 

 

Pan Kazimierz Różycki z ZDR Kraśnik, poprowadził wykłady z zakresu minimalnych norm w codziennym gospodarowaniu oraz z zakresu poprawy dobrostanu zwierząt i warunków zoohigienicznych w budynkach inwentarskich.

 

 

Ostatni dzień forum został przygotowany głównie z myślą o paniach. W ramach Lokalnego Uniwersytetu Ludowego Ziemi Kraśnickiej, zostały zorganizowane warsztaty z tworzenia sztuki ludowej- tworzenie papierowej wikliny. Panie wykonywały papierowe koszyczki i inne dzieła sztuki. Warsztaty te cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

W reakcji na skromną frekwencję organizatorzy zastanawiają się nad zmianą formuły oraz terminu kolejnych edycji Forum.

 

Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy, a szczególnie rolników, do udziału w przyszłorocznym Forum Rolniczym. Wszystkim gościom, którzy uczestniczyli w tegorocznym Forum serdecznie dziękujemy!

 

 

Więcej zdjęć z Forum Rolniczego zamieszczamy w galerii pod adreserm: http://dzierzkowice.pl/?c=mdGal-cmSiatka-63-73