• Data wydarzenia: 03 grudzień 2012 00:00

Zakończenie żniw świętowali w dniu 26 sierpnia 2012 r. mieszkańcy Gminy Dzierzkowice. Doroczne dożynki przyciągnęły nie tylko miejscową społeczność lokalną ale także wielu przyjezdnych z terenu powiatu kraśnickiego. Obchody rozpoczęły się w samo południe Mszą Świętą w intencji rolników. Po zakończeniu nabożeństwa korowód dożynkowy przemaszerował na boisko sportowe przy ZPO w Terpentynie. Zaprezentowano wieńce wykonane przez poszczególne sołectwa naszej gminy, które zostały ocenione przez komisję konkursową. Wszystkie zaprezentowane wieńce otrzymały wyróżnienia w postaci nagrody pieniężnej, a wieńce z sołectw Dzierzkowice-Podwody i Dzierzkowce-Wola zostały zakwalifikowane na Dożynki Powiatowe w Stróży.

 

Po prezentacji wieńców Wójt Gminy Dzierzkowice Jan Grzebuła dokonał oficjalnego otwarcia dożynek, odbyły się krótkie przemówienia okolicznościowe. Część artystyczna obchodów rozpoczęła się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wilkołaza, zaprezentował się miejscowy Zespół Tańca Ludowego „Dzierzkowiacy” a także kilka zespołów folklorystycznych. Niewątpliwą atrakcją tej części uroczystości był występ renomowanego Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Wraz z zespołem przybył także pan Stanisław Leszczyński - żywa legenda tej formacji i jej wieloletni Dyrektor.

 

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie nagród w konkursie na najładniejszy ogród i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne. Komisja powołana przez Wójta Gminy dokonała przeglądu ogrodów przydomowych i gospodarstw rolnych zgłoszonych do konkursu i w czasie uroczystości dożynkowych ogłosiła wyniki:

 

W kategorii na „najładniejszy ogród przydomowy”:

 

I miejsce  - ogród  Państwa  Aliny i Sławomira Sadkowskich z Wyżnianki-Kolonia

II miejsce  - ogród  Państwa  Anny i Edwarda Rybickich z Wyżnianki

III miejsce   - ogród Państwa  Magdaleny i Sławomira Cielepała z Dzierzkowic-Podwody

III miejsce   - ogród Państwa Moniki i Grzegorza Żyła z Ludmiłówki

 

Ponadto komisja przyznała wyróżnienia następującym właścicielom ogrodów:

 

1. P. Joanna i Roman Dudek z Dzierzkowic-Rynku

2. P. Czesława i Tadeusz Rostek z Wyżnianki

3. P. Małgorzata i Krzysztof Dudek z Dzierzkowic-Podwody

 

W kategorii na najbardziej zadbane gospodarstwo rolne komisja przyznała wyróżnienia następującym właścicielom gospodarstw rolnych:

 

 1. P. Leszek Zapalski  z Dzierzkowic-Zastawie

 2. P. Ryszard  Widomski z Wyżnicy

 3. P. Jarosław i Ewa Romanowscy z Sosnowej Woli

 

Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe.

 

Po wręczeniu nagród dużym zainteresowaniem cieszyło się krótkie widowisko historyczne przygotowane przez grupę Nadwieprzańskiej Chorągwi „Suche Komnaty” z Zawieprzyc (gm. Spiczyn koło Łęcznej). Inscenizacja przyjazdu króla do Dzierzkowic i pokazy walk rycerskich związane były z faktem, iż nasza gmina leży na Szlaku Jagiellońskim i faktycznie kilkakrotnie odwiedzana była przez Króla Kazimierza Wielkiego.

Wieczorem część muzyczną uatrakcyjnił zespół Corona a gwiazdą wieczoru był zespół Impuls. Całość obchodów zakończył pokaz sztucznych ogni.

Impreza w dużym stopniu była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek o dofinansowanie składany był za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z Dożynek Gminnych pod adresem: http://dzierzkowice.pl/?c=mdGal-cmSiatka-63-67&strona=17