• Data wydarzenia:

Dnia 13 sierpnia 2011 roku odbyły się uroczystości związane z otwarciem i poświęceniem zrewaloryzowanego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, który zlokalizowany jest w miejscowości Dzierzkowice-Podwody w pobliżu wsi Suchodoły.

 

Otwarcia uroczystości  i przywitania przybyłych gości dokonał Wójt Gminy Dzierzkowice – Jan Grzebuła.

 

Następnie głos zabrał Pan Zbigniew Wichrowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kraśniku, który przedstawił bardzo obszerny rys historyczny dotyczący cmentarza z I wojny światowej w miejscowości Dzierzkowice – Podwody.

 

Następnie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i poświęcenie cmentarza którego dokonali ks. Grzegorz Zając z Parafii Dzierzkowice p. w św. Stanisława i św. Marii Magdaleny oraz ks. Andrzej Konachowicz z Parafii Prawosławnej p. w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

 

Po  zakończonym nabożeństwie głos zabrali:  Dr Gerold Ortner – konsul honorowy RP w Graz, kurator Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Peter Rieser – Poseł do Parlamentu Styrii, Krajowy Przewodniczący Austriackiego Czarnego Krzyża. Odznaczeni zostali:

 

Jan Grzebuła – Wójt Gminy Dzierzkowice – Złoty Krzyż

 

Marcin Gąsiorowski – Sekretarz Gminy Dzierzkowice – Honorowy Krzyż

 

Wojciech Młynik – pracownik Urzędu Gminy – Honorowy Krzyż

 

Następnie odbyło się złożenie wieców i zakończenie uroczystości. 

 

 

W uroczystościach poza gośćmi z Czarnego Austriackiego Krzyża udział wzięli  przedstawiciele Wojewody Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz liczna gromada mieszkańców z Gminy Dzierzkowice i miejscowości Suchodoły Gm. Gościeradów. 

 

Więcej zdjęć w galerii