Ponad pół tysiąca wniosków o przyznanie nowego świadczenia w postaci dodatku osłonowego wpłynęło do tej pory do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzkowicach. Wszystkie zostały już rozpatrzone i czekają na realizację, czyli na pieniądze, które ma przekazać wojewoda lubelski.
- W pierwszym terminie, który upłynął 31 stycznia, przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie. Przyjęliśmy wówczas 477 wniosków, a obecnie mamy 525. Czekamy teraz na środki, które mamy otrzymać od wojewody i będziemy wypłacać nowe świadczenie. W około 90 procentach będzie wypłacana wyższa kwota dodatku, która przysługuje tylko wtedy, gdy wnioskodawca ma wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wszystkie wnioski złożone do 15 lutego opiewają na łączną kwotę prawie 403 tysięcy złotych - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej kierownik OPS w Dzierzkowicach Ewa Morska.
Wprawdzie wnioski o wypłatę nowego świadczenia można składać przez internet, ale w gminie Dzierzkowice z tej możliwości skorzystało tylko kilka osób. Reszta stawiła się osobiście w OPS, gdzie najczęściej korzystała z pomocy przy wypełnianiu dokumentów i uzyskaniu wpisu do CEEB.
Dodatek osłonowy to świadczenie, które ma złagodzić najmniej zarabiającym skutki inflacji i wysokich cen gazu. Przysługuje ono gospodarstwu domowemu z miesięcznym dochodem, nieprzekraczającym 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym i 1500 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Rocznie można otrzymać - w gospodarstwie jednoosobowym od 400 do 500 złotych, w gospodarstwie 2 - 3 osobowym od 600 do 750 złotych, w gospodarstwie 4 - 5 osobowym od 850 do 1062,50 złotych, a w gospodarstwach bardziej licznych od 1150 do 1437,50 złotych.
Przy szacowaniu wysokości i przyznawaniu prawa do dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna suma będzie wynosić 20 złotych.
Wyższy dodatek przysługuje gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilany węglem albo paliwami węglopochodnymi.
O nowe świadczenie można się starać do 31 października, a dodatkowe uzyskać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzierzkowicach albo telefonicznie pod numerem: 81 822 10 31. Można je znaleźć także w internecie na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Więcej na:http://ias24.eu