• 08 październik 2018 00:00
Zakończył się cykl warsztatów promujących czytelnictwo i zachęcających do uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w gminie Dzierzkowice zorganizowała filia biblioteczna w Dzierzkowicach-Woli. Spotkania w miejscowej filii Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie odbywały się w ramach ogólnopolskiej akcji "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy", której finał odbędzie się w sobotę 6 października.

- Były to trzy spotkania z dziećmi w wieku od 2 do 6 lat, które rozpoczęły się w połowie września, a zakończyły w piątek 5 października. Czytaliśmy książkę Cezarego Harasimowicza, w której tytułowe drzewo jest świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy, a potem dzieci wykonywały mirabelki różnymi technikami. Powstałe na tych warsztatach prace pokażemy podczas sobotniego finału - zapowiada Anna Stylińska-Dudek z filii bibliotecznej w Dzierzkowicach-Woli, która spotykała się w maluchami.

Festyn, podsumowujący działania opatrzone wspólnym hasłem "Wiedza na wagę życia: mały też dużo może", rozpocznie się o 16.00 na placu przy miejscowym domu kultury, gdzie dzieci, biorące udział w warsztatach odbiorą dyplomy, potwierdzające ich zaangażowanie. Potem nastąpi symboliczne posadzenie trzech międzypokoleniowych mirabelek przez przedstawicieli najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Oprócz tych drzewek na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Dzierzkowicach-Woli będą rosły "Dęby Niepodległości", które zasadzą m.in. przedstawiciele władz i gminnych jednostek samorządowych, kół gospodyń wiejskich, strażacy, duchowni i członkowie klubu seniora. Jeden z dębów będzie poświęcony nieżyjącemu już, jedynemu posłowi z Dzierzkowic - Stanisławowi Toporkowi.

Plenerową część festynu zakończą pokazy sprzętu i ratownictwa w wykonaniu druhów z jednostek OSP w Dzierzkowicach-Woli i Dzierzkowicach-Rynku. Z placu przy WDK uczestnicy sobotniej imprezy przeniosą się do budynku, gdzie obejrzą m.in. prezentację podsumowującą warsztaty i film promujący akcję "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" z udziałem jego autora - Cezarego Harasimowicza. W części artystycznej swoimi zdolnościami pochwalą się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Gryczanki" z Dzierzkowic-Woli, dla których będzie to debiut sceniczny, a także zespół wokalny "Nutki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, skrzypek Jakub Majdański, gitarzysta Wiktor Zawół, wiolonczelistka Weronika Grudzińska, wokalistki - Julia Kurdziel i Ilona Kurdziel, Zespół Śpiewaczy z Dzierzkowic-Woli oraz "Wesoła Gromada" z Klubu Seniora w Dzierzkowicach. Imprezę zakończy integracyjna zabawa taneczna z poczęstunkiem, który przygotowuje KGW "Gryczanki". Więcej na:http://ias24.eu