Aktualności Z gminnej siłowni po międzynarodowe sukcesy
  • 04 październik 2021 07:44

Zaczynał w zwykłej, gminnej siłowni, by z sukcesami startować w zawodach rangi międzynarodowej. Teraz, kulturysta Paweł Rakwał z Dzierzkowic-Rynku przygotowuje się do kolejnych ważnych zmagań, ale potrzebuje wsparcia kibiców i sponsorów. Jego przygoda ze sportem rozpoczęła się w szkole podstawowej od piłki nożnej w Uczniowskim Ludowym Klubie Sportowym Dzierzkowice. W ramach treningów były ćwiczenia siłowe, którymi na poważnie zajął się w wieku 14 lat.

Od tego momentu bardzo chciałem wziąć udział w zawodach i przede wszystkim zadbać o swoją sylwetkę. W tamtym czasie byłem bardzo chudy i ważyłem około 52 kilogramów. Po 10 latach treningów mięśni przybyło a moja waga sięga 111 kilogramów - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Paweł Rakwał. Po ukończeniu gimnazjum trenował w swoim liceum w Kraśniku oraz na innych obiektach w tym mieście. Gdy miał 18 lat przygotowywał się do pierwszego poważnego startu, do którego ostatecznie nie doszło z powodu kontuzji. Potem musiał się skupić na maturze, ale nadal trenował. Pierwsze sukcesy przyszły w wieku 23 lat. Zajął wtedy pierwsze miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Federacji NPC, wygrywając jednocześnie rywalizację w kategorii "debiuty" i "overall", czyli najlepszy z najlepszych.

Wiosną 2021 roku jego kolekcję zasiliły kolejne trofea. Był drugi w Pucharze Polski i Pucharze Mistrzów NPC oraz został wicemistrzem kraju. W następnych zawodach tego cyklu, które odbyły się w niedzielę 19 września w Warszawie, dołożył kolejny tytuł wicemistrzowski oraz drugie miejsca w kategoriach - "debiuty" i "novice".  Za cztery tygodnie, także w stolicy, Paweł Rakwał weźmie udział w zawodach o kartę "PRO", czyli jeden z najważniejszych tytułów w kulturystyce. W przygotowaniach do tego startu pomoże Gmina Dzierzkowice, która podpisała umowę sponsorską z zawodnikiem. - Wytrwałość i upór sprawiły, że dzisiaj Paweł Rakwał jest osobą liczącą się w swojej dyscyplinie, a jego postawa może być inspiracja dla innych młodych ludzi. Nieważne gdzie i jak się zaczyna, bo nawet mieszkając w niewielkiej miejscowości, systematyczną pracą można dojść w sporcie naprawdę daleko - mówi wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski. 

Jego opinię potwierdza sam zawodnik, który przekonuje, że warto uprawiać tę dyscyplinę nie tylko ze względu na wyniki sportowe, ale przede wszystkim na zdrowie i kształtowanie sylwetki. Poza tym, jego zdaniem, kulturystyka uczy cierpliwości oraz buduje charakter i silną wolę. Przyznaje przy tym, że kulturystyka wymaga także nakładów finansowych. - Na tym etapie są potrzebne nie tylko odpowiednie suplementy i dieta, ale także wsparcie fizjoterapeuty i trenera oraz środki na pokrycie kosztów udziału w zawodach, które nie są małe - dodaje Paweł Rakwał. Firmy, instytucje czy osoby, które chciałyby wesprzeć kulturystę z Dzierzkowic-Rynku, dodatkowe informacje mogą uzyskać telefonicznie pod numerem: 512 584 447. Więcje na: http://ias24.eu