Aktualności Wszystkie książki potrzebne do nowego systemu GBP
  • 24 maj 2023 10:17

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzkowicach prosi czytelników o zwrot wypożyczonych książek. Apel jest związany z wdrożeniem nowoczesnego systemu "Alma", który w przyszłości usprawni obsługę, ale by wystartował trzeba go dokładnie przygotować. Pracujemy nad tym od kilku miesięcy, a jednym z najpoważniejszych wyzwań jest wprowadzenie całego księgozbioru do wspólnej bazy ogólnopolskiej sieci bibliotek. Na razie jest w niej około 80 procent naszych zasobów, systematycznie wpisujemy kolejne, ale w rejestrze powinny się znaleźć także pozycje, które od tygodni, miesięcy, a może nawet lat, pozostają u naszych czytelników - tłumaczy Aleksandra Lipińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, w którego strukturze działa miejscowa biblioteka.

Podkreśla przy tym, że zwrot książek, bez względu na datę wypożyczenia, nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

"Alma" to najnowocześniejszy na świecie system zarządzania biblioteką i jej zasobami. Działający w chmurze program pozwala wszystkim placówkom na połączenie katalogów, a użytkownikom umożliwia korzystanie z ujednoliconych informacji o zbiorach.

Po jego wdrożeniu każdy czytelnik będzie mieć własne konto z historią wypożyczeń, indywidualną kartę biblioteczną i możliwość zamawiania konkretnych tytułów.

Do czasu, gdy cały księgozbiór znajdzie się w bazie, GBP w Dzierzkowicach będzie zamknięta. Kolejnym etapem, już po ponownym otwarciu, które jest planowane za kilka tygodni, będzie wprowadzenie danych czytelników. Dzięki "Almie" będą oni mogli nie tylko zamówić konkretną książkę w rodzimej placówce, ale również sprawdzić dostępność danej pozycji w bibliotekach w okolicznych gminach, które również będą używać tego samego systemu. (fot. arch. GOK w Dzierzkowicach) Więcej na:http://ias24.eu