• 29 styczeń 2024 07:55

Kolejni mieszkańcy gminy Dzierzkowice mają szanse na unijne dotacje na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Powodzenie tego pomysłu zależy od samych zainteresowanych, a szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane na spotkaniu, które odbędzie się w poniedziałek 29 stycznia o 19.00 w Ośrodku Kultury w Urzędowie. Razem z gminą Kraśnik, miastem Kraśnik i gminą Urzędów utworzyliśmy klaster energetyczny, by m.in. starać się nowe unijne środki na OZE. Będzie je można wykorzystać na zakup i montaż magazynów energii, instalacji fotowoltaicznych z takimi magazynami oraz pomp ciepła do centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej. Jednak zanim wystąpimy o dofinansowanie musimy wiedzieć jakie jest zainteresowanie tym pomysłem i taki jest główny cel poniedziałkowego spotkania - tłumaczy wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Magazyny energii i pompy ciepła to instalacje zdecydowanie bardziej kosztowne niż na przykład popularne solary. - Taki wydatek trzeba przeanalizować i zaplanować w domowym budżecie, a do tego są potrzebne podstawowe informacje, choćby o wysokości dotacji i zasadach ich przyznawania - dodaje Marcin Gąsiorowski.

Jeśli zainteresowanie takimi inwestycjami wśród mieszkańców gminy Dzierzkowice będzie duże, w ich imieniu projekt będzie realizować samorząd.

Właściciele nieruchomości w gminie Dzierzkowice już korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dzięki unijnym dotacjom mają kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i kotły na biomasę, ale żaden z dotychczasowych projektów nie obejmował magazynów energii czy pomp ciepła.