Aktualności Unijne wsparcie dla przedszkolaków
  • 31 maj 2024 07:43

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej przedszkolaki z gminy Dzierzkowice będą mogły skorzystać z dodatkowych zajęć, nauczyciele - podnieść swoje kwalifikacje, a w Dzierzkowicach-Woli powstanie nowy oddział przedszkolny. Takie będą efekty projektu "Edukacja na start", który będzie realizowany od nowego roku szkolnego. Z unijnego wsparcia skorzysta Przedszkole Gminne w Terpentynie i Punkt Przedszkolny w Dzierzkowicach-Woli.

Dzieci będą uczęszczać na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, melorytmiki, logopedii, edukacji sensorycznej i psychoedukacji, a także zajęcia kreatywne z robotyką LEGO oraz korekcyjno-gimnastyczne.

- Część z nich odbywa się u nas w ramach podstawowy programowej, ale my sami oraz rodzice dzieci widzimy, że niektórych zajęć jest za mało. Szacujemy, że ze wszystkich propozycji skorzysta około 150 dzieci - mówi autorka projektu Anna Kazanowska, dyrektor Zespołu Placówek w Terpentynie, w którego strukturach działa gminne przedszkole. Razem z wójtem gminy Dzierzkowice Marcinem Gąsiorowskim, w tym tygodniu dyrektor Kazanowska odebrała od wicemarszałka województwa lubelskiego Piotra Bresia umowę na dofinansowanie projektu z programu "Fundusze Europejskie dla Lubelskiego".

Realizacja pomysłu pod hasłem "Edukacja na start" przyniesie korzyści także nauczycielom. Im autorzy projektu zaoferują szkolenia m.in. z organizacji pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, diagnozy i terapii miofunkcjonalnej oraz psychoedukacji.

Unijne środki zostaną także wykorzystane na adaptację pomieszczeń i sali zabaw w Punkcie Przedszkolnym w Dzierzkowicach-Woli na potrzeby grup przedszkolnych oraz zakup sprzętu i wyposażenia. - Liczba miejsc w przedszkolu jest ograniczona, a potrzeby rosną. Dlatego w Dzierzkowicach-Woli chcemy utworzyć dodatkowy oddział, który powinien być gotowy na rok szkolny 2025/2026 - dodaje dyrektor Kazanowska.

Z programu "Fundusze Europejskie dla Lubelskiego" gmina otrzymała na ten cel ponad 1 milion 100 tysięcy złotych, które mają wystarczyć na pokrycie kosztów wszystkich działań.

Realizacja całego projektu rozpocznie się 1 września tego roku i potrwa do końca wakacji 2026. (fot. UMWL) Więcej na:http://ias24.eu