Aktualności Unijne wsparcie dla "Dzierzkowianek"
  • 13 luty 2023 07:38

Koło Gospodyń Wiejskich "Dzierzkowianki" w Terpentynie w gminie Dzierzkowice otrzyma z Unii Europejskiej pieniądze na zakup sprzętu i nowych strojów. Umowa, potwierdzająca przyznanie środków przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej, jest podpisana, a pierwsze zakupy mają być zrealizowane już w najbliższych dniach.

"Dzierzkowianki" chcą kupić m.in. sprzęt nagłaśniający, drukarkę, laptop i termomix oraz nowe stroje ludowe. Sprzęt jest nam potrzebny do przygotowywania plakatów czy zaproszeń, nagłośnienie do organizacji imprez, a termomix przyda się do szybkiego przyrządzania potraw na kiermasze czy inne wydarzenia, nie tylko plenerowe. Nowymi strojami chcemy się wyróżniać na tle innych zespołów, ponieważ teraz wiele grup wygląda bardzo podobnie - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej przewodnicząca KGW "Dzierzkowianki" Magdalena Wiśniewska.

Na zakup sprzętu i strojów koło otrzymało z LGD prawie 25 tysięcy złotych, które mają wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów. Wniosek o przyznanie tych środków powstał jeszcze w ubiegłym roku i wiele rzeczy bardzo podrożało. Musimy jak najszybciej zweryfikować kosztorys i wybrać dostawcę. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić przed 11 marca, gdy organizujemy obchody Dnia Kobiet. Na stroje będzie trzeba poczekać dłużej, ponieważ będą szyte na miarę, a to musi potrwać - dodaje Magdalena Wiśniewska.

Projekt pod nazwą "KGW Dzierzkowianki w Terpentynie aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnej" to nie jedyna inicjatywa, na którą koło otrzyma środki unijne za pośrednictwem LGD Ziemi Kraśnickiej. Kolejnym będzie "Święto pieczonego ziemniaka i jabłka", planowane na jesień tego roku. Decyzja o przyznaniu pieniędzy już zapadła, a umowa w tej sprawie ma być podpisana w marcu.