• 26 wrzesień 2018 00:00
Mieszkańcy gminy Dzierzkowice po raz trzeci włączają się w "Narodowe czytanie". W kraju kulminacja tegorocznej akcji odbyła się w drugi weekend września, ale w miejscowym ośrodku kultury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego będzie można posłuchać w najbliższy czwartek 27 września.

O 10.45 za lekturę losów Cezarego Baryki zabiorą się przedstawiciele władz i instytucji samorządowych oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie. Wśród osób, które zadeklarowały udział w akcji są: wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski i sekretarz Tomasz Ośka, a także pracownicy urzędu gminy, ośrodka kultury, biblioteki i ośrodka pomocy społecznej. Lista lektorów nie jest zamknięta i będzie się można do niej dopisać nawet w dniu akcji. Organizatorzy maja przygotowane egzemplarze "Przedwiośnia", a jeśli ktoś przyniesie ze sobą własną książkę będzie ją mógł ostemplować specjalną pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP. "Narodowe Czytanie" zainicjowane przez prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku.

W pierwszej edycji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, potem dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. Lekturę na 2016 rok, którą było "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, po raz pierwszy wybrali w głosowaniu internauci, a rok później wybór padł na "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Jednym z jego kontrkandydatów było wtedy... "Przedwiośnie". Więcej na:http://ias24.eu