Aktualności Terenowe warsztaty wielkanocne
  • 24 marzec 2023 10:50

Warsztaty wielkanocne w ofercie Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach nie są nowością, ale w tym roku zmienia się ich organizacja. Zajęcia nie będą odbywać się w siedzibie placówki lecz w kilku miejscowościach. Wszystkie są planowane na przyszły tydzień, ale chętni powinni się na nie wcześniej zapisać. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wykonywania tradycyjnych pisanek metoda batikową będzie uczyć ceniony twórca z Terpentyny Roman Prószyński. By umożliwić skorzystanie z jego wiedzy i doświadczenia jak największej grupie uczestników prowadzone przez niego zajęcia zostały zaplanowane w trzech miejscowościach. We wtorek 28 marca o 17.00 warsztaty odbędą się w Domu Wiejskim w Ludmiłówce, dzień później o 16.00 w świetlicy wiejskiej w Wyżnicy, a w czwartek 30 marca o 18.00 w Wiejskim Domu Kultury w Dzierzkowicach-Woli.

Każdy, także z pozostałych miejscowości w gminie Dzierzkowice, może sam wybrać najwygodniejszą dla siebie lokalizację. Na zajęcia w Ludmiłówce można się zapisać u Alicji Wojtuszkiewicz, w Wyżnicy - w miejscowej szkole, a w Dzierzkowicach -Woli - u Jolanty Suchowolak.

Materiały do pracy zapewnia ośrodek kultury, który po dodatkowe informacje zaprasza także telefonicznie pod numer: 81 822 10 66.

Technika batikowa nie jest łatwa, ale prowadzący warsztaty Roman Prószyński, ma ją opanowaną do perfekcji. Artysta z Terpentyny zajmuje się zdobieniem jajek od dziecka, a w przyszłym roku będzie obchodził 45-lecie pracy twórczej. Najpierw Roman Prószyński naśladował ojca Władysława, cenionego nauczyciela, animatora kultury, malarza i miłośnika sztuki ludowej, ale potem opracował własne wzory, w których często wykorzystuje motywy charakterystyczne dla Lubelszczyzny.