Aktualności Tablica majora R. Kamińskiego w Wyżniance
  • 23 wrzesień 2020 10:30

Na kapliczce w Wyżniance w gminie Dzierzkowice zawisła tablica, upamiętniająca oficera 24 Pułku Ułanów w Kraśniku i jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej majora Romualda Kamińskiego. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę 29 września z udziałem rodziny majora Kamińskiego, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej i mieszkańców okolicznych miejscowości.Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele św. Józefa Robotnika w Kraśniku z udziałem pocztów sztandarowych m.in.: Szkoły Podstawowej w Wyżnicy oraz Związku Piłsudczyków i Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Przy tablicy w Wyżniance uczestnicy spotkania najpierw odśpiewali hymn państwowy, a potem wysłuchali informacji o Zbrodni Katyńskiej, ułanach 24 pułku zamordowanych w Katyniu oraz o samym Romualdzie Kamińskim.

Na tablicy znajduje się napis: "Polska swemu obrońcy. Pamięci mjr Romualda Romana Stanisława Kamińskiego (1896 - 1940). Uczestnika wojny z bolszewikami w 1920 roku, wieloletniego oficera 24 Pułku Ułanów w Kraśniku i mieszkańca Wyżnianki, komendanta rejonowego przysposobienia wojskowego konnego "Krakusów", II konnego wicemistrza Wojska Polskiego w 1934 roku, więźnia obozu kozielskiego, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku, męża i ojca".

 

Odsłonięcia tablicy, przy dźwiękach zawołania 24 pułku, dokonali wnuczka majora Katarzyna Molik-Nibus, poseł Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Marian Bis, który od wielu lat zabiegał o upamiętnienie Romualda Kamińskiego. Obecni byli również wnuczka majora Kamińskiego Małgorzata Molik-Sjoberk, wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski i starosta kraśnicki Andrzej Rolla.

Podczas uroczystości zabrzmiał apel poległych ku czci żołnierzy 24 Pułku - ofiar Zbrodni Katyńskiej, a pod nową tablicą zostały złożone kwiaty. Na zakończenie w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach odbyło się spotkanie wspomnieniowe na temat rodziny Kamińskich z prelekcją o służbie Romualda Kamińskiego w Wojsku Polskim.

Tablica została zamontowana na ścianie kapliczki, która stoi w miejscu dawnego domu rodziny Kamińskich. Inicjatora upamiętnienia majora Kamińskiego, Mariana Bisa, wsparli w tych działaniach poseł Kazimierz Choma, wójt Marcin Gąsiorowski i Społeczny Opiekun Zabytków Kraśnika dr Dominik Szulc.

Romuald Kamiński był m.in. dowódcą szwadronu "Krakusów" i drugim wicemistrzem wojska polskiego w jeździectwie. W 1939 roku był jednym z oficerów mobilizacyjnych 10. Brygady Kawalerii. Z Kraśnika ewakuował się prawdopodobnie około 13 września, a sowiecki atak na Polskę zastał go koło Buczacza w województwie tarnopolskim, gdzie został radzieckim jeńcem. Dalsze losy majora Kamińskiego nie są znane. Więcej na:http://ias24.eu