Aktualności Święto książek, biblioteki i bibliotekarzy
  • 09 czerwiec 2024 20:57

W całej Polsce Tydzień Bibliotek był obchodzony w pierwszej połowie maja, ale w Dzierzkowicach trwał… prawie miesiąc. Miejscowa książnica właśnie podsumowała cykl spotkań, warsztatów i innych wydarzeń, które rozpoczęły się 9 maja.Na inaugurację Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzkowicach zaprosiła na wspólne czytanie wierszy, śpiewanie piosenki, rozwiązywania łamańców językowych i oglądanie scenek teatralnych przez młodych artystów. Z zaproszenia skorzystały m.in. przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych gminy.

Także 9 maja przedstawicielka GBP w Dzierzkowicach Anna Stylińska-Dudek reprezentowała placówkę na obchodach Powiatowego dnia Bibliotekarza w Kraśniku, gdzie odebrała dyplom i podziękowania od starosty kraśnickiego i burmistrza miasta dla pracowników GBP i ośrodka kultury.

Dzień później miejscową książnicę odwiedziły przedszkolaki z grupy "Motylki" z Przedszkola Gminnego w Terpentynie, które wzięły udział w lekcji bibliotecznej, zachęcającej dzieci do systematycznego sięgania po książki.

15 maja o roli biblioteki i jej historii dyskutowali członkowie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych "Literackie Podróże". Uczestnicy spotkania oglądali kroniki, czytali relacje byłych bibliotekarek, a także dzielili się własnymi wspomnieniami.

17 maja Anna Stylińska-Dudek była z rewizytą u "Motylków", by poczytać przedszkolakom w otoczeniu wiosennej przyrody, a także przekazać około 50 książek z likwidowanej filii w Dzierzkowicach-Woli.

20 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach bibliotekarka poprowadziła zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z Kraśnika, którzy malowali obrazy i tworzyli laurki dla mam.

Upominki z okazji Dnia Matki przygotowali również członkowie Klubu Czytelniczego dla Dzieci "Labirynt Kreatywności", którzy spotkali się 25 maja. Na zajęciach, które poprowadziła Eryka Lipińska, dzieci ozdabiały także tace z gipsu polimerowego, a także wykonywały kwiatowe koszyczki dla mam. Miłą niespodzianką dla uczestników warsztatów był oryginalny deser, który przygotowała mama dwóch członków klubu Joanna Kasica.

Dzień później w Księżomierzy w gminie Gościeradów odbył się Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej, na której wystąpiły m.in. Alicja Rycerz i Amelia Kwiatek. Z przesłuchań pod hasłem "Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź" przedstawicielka klubu "Labirynt kreatywności" przywiozła wyróżnienie w kategorii wykonawców z klas IV - VI za wykonanie utworu "Czarna Madonno".

29 maja kolejny raz uaktywniły się "Motylki", które przyszły na spotkanie z...królewną. To tytuł bajki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, której podstawowym przesłaniem jest uświadomienie dzieciom, że bogactwo i zabawki nie dają tyle szczęścia co kontakt z rówieśnikami i wspólna zabawa.

Ostatnim akcentem majowych obchodów była wizyta "Tygryska", czyli wolontariuszki ośrodka kultury Eweliny Chojnackiej, w poszukiwaniu książek o tygrysku, które znajdują się w zasobach biblioteki w Dzierzkowicach. (fot. GBP w Dzierzkowicach) Więcej na: http://ias24.eu