• 08 maj 2018 00:00
Wyjątkowy charakter miały tegoroczne obchody Dnia Strażaka w gminie Dzierzkowice. Uroczystość, która odbyła się w niedzielę 6 maja w Dzierzkowicach-Woli, była połączona z 90-leciem miejscowej jednostki oraz poświęceniem nowego samochodu gaśniczego i sztandaru.Uczestnicy obchodów zebrali się przy szkole w Dzierzkowicach-Woli, skąd przemaszerowali na plac przy wiejskim domu kultury, gdzie znajduje się strażnica OSP. Tutaj mszę świętą polową w intencji druhów i ich rodzin, odprawili proboszcz parafii w Dzierzkowicach ksiądz Grzegorz Więcław i wikary ksiądz Marcin Flasiński, pełniący jednocześnie funkcję gminnego kapelana strażaków.

Po mszy, podczas uroczystości, której dowódcą był kapitan Tomasz Albiniak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku, duchowni poświęcili nowy samochód pożarniczy i sztandar.

Strażacy z Dzierzkowic-Woli mają do dyspozycji średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN ze zbiornikiem o pojemności 4,5 tysiąca litrów i pełnym wyposażeniem od kilku miesięcy, ale oficjalne jego przekazanie odbyło się podczas niedzielnego święta. Pojazd kosztował 760 tysięcy złotych, z czego 440 tysięcy to środki z Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a resztę dołożyła Gmina Dzierzkowice.

O tym jak potrzebny był to zakup mówił wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, pełniący także funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OS RP w Dzierzkowicach, który uroczyście przekazał kluczyki do nowego samochodu m.in. prezesowi jednostki w Dzierzkowicach-Woli Józefowi Gniazdkowi.

Podczas niedzielnych obchodów odbyło się również oficjalne pożegnanie starego sztandaru jednostki, który teraz wzbogaci miejscową izbę pamięci oraz poświęcenie nowego.

OSP w Dzierzkowicach-Woli jest jedną z czterech jednostek w gminie i jedną z dwóch, oprócz OSP Dzierzkowice-Rynek, które działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jej 90-letnią historię historię przypomniał Roman Piotrowski z zarządu gminnego OSP, a ponad 20 strażaków odebrało odznaczenia, medale i odznaki. Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali Andrzej Łosek, Marek Wróbel i Krzysztof Dobrzański. Srebrne odebrali Wiesław Styliński, Piotr Wojtaszek, Marian Nowak i Janusz Wojtaszek, kolejnych 12 druhów, także reprezentujących inne jednostki z gminy Dzierzkowice, zostało uhonorowanych brązowymi medalami. Podczas gminnego święta zostały wręczone również odznaczenia za wieloletnią służbę. Zostali nimi uhonorowani m.in. Mieczysław Wojtaszek, będący w straży od 70 lat oraz Julian Latos i Jan Lipiec, którzy mogą się poszczycić 55-letnią służbą.

Wyróżnieni druhowie odebrali medale i odznaczenia od wójta Marcina Gąsiorowskiego i starosty kraśnickiego Andrzeja Maja, jednocześnie prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kraśniku.

Wśród gości gminnych obchodów Dnia Strażaka byli także: radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kos, Komendant Powiatowy Policji w Kraśniku komisarz Jacek Dzikowski, pełniący obowiązki komendanta powiatowego PSP w Kraśniku brygadier Piotr Wojtan, a także delegacje wszystkich jednostek OSP w gminie Dzierzkowice oraz gmin Józefów i Urzędów. O oprawę muzyczną niedzielnej uroczystości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z miejscowości Majdan Grabina w gminie Zakrzówek. Więcej na:http://ias24.eu


Galeria z obchodów dostepna jest pod adresem:http://dzierzkowice.pl/?c=mdGal-cmSiatka-63-92