• 04 luty 2019 00:00
Starsi mieszkańcy gminy Dzierzkowice mają szanse na aktywne spędzanie wolnego czasu, zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie ludzi i miejsc oraz dobrą zabawę. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja chętnych do udziału w programie "Seniorzy na pięć plus", na który samorząd pozyskał pieniądze z funduszy unijnych. To propozycja dla 50 osób, w tym 35 kobiet i 15 mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat, którzy będą mogli korzystać z zajęć ruchowo-gimnastycznych, rękodzielniczych, wokalno-teatralnych, filmowo-fotograficznych, kulinarnych i komputerowych.

W planach są również zajęcia discgolfa, który jest formą jeszcze niezbyt znaną w Polsce, ale już zdobywającą coraz większą popularność w innych regionach kraju. Będziemy także organizować zajęcia z łucznictwa, wyjazdy na basen, do kina, teatru czy filharmonii, spotkania integracyjne oraz wycieczki krajowe i zagraniczne. Zakres tematyczny programu był wcześniej konsultowany z naszymi seniorami i jest odpowiedzią na zgłaszane przez nich potrzeby - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej sekretarz gminy Dzierzkowice Tomasz Ośka.

Unijne pieniądze będą wykorzystane również na zakup urządzeń i sprzętu, potrzebnego do organizacji zajęć. - Będą to m.in. zestawy do discgolfa, łuki, kijki do nordic walking, orbitrek, wioślarz i inne urządzenia do ćwiczeń, laptopy do mobilnej pracowni komputerowej, sprzęt fotograficzny i artykuły na warsztaty kulinarne. Na liście zakupów są także fotele do masażu oraz namioty i ławki ze stolikami, które będą wykorzystywane podczas plenerowych imprez integracyjnych - dodaje Tomasz Ośka. Zainteresowani udziałem w projekcie mogą się zgłaszać osobiście do pokoju numer 10 Urzędu Gminy Dzierzkowice, a szczegółowe informacje na temat rekrutacji są dostępne na stronie: www.dzierzkowice.pl.

Autorzy projektu wierzą, że ich propozycja spotka się z szybkim odzewem i odpowiednia liczba chętnych zgłosi się do końca lutego. To ważne m.in. dlatego, że razem z uczestnikami zajęć chcą opracować harmonogram i miejsca spotkań. Na razie wiadomo tylko, że będą się one odbywać w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach oraz w innych budynkach, należących do gminy, na przykład świetlicach czy wiejskich domach kultury. Także w najbliższych tygodniach trzeba znaleźć instruktorów do poprowadzenia zajęć i firmy, które dostarczą potrzebny sprzęt. Pierwsze zajęcia mają się rozpocząć w marcu, a cały projekt "Seniorzy na pięć plus" będzie realizowany do końca przyszłego roku. Gmina Dzierzkowice pokryje tylko 15 procent kosztów, ponieważ na resztę otrzyma dotację z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Więcej na:http://ias24.eu