Aktualności Są pieniądze - będzie młodzieżowa szkoła filmowa
  • 05 wrzesień 2022 14:12

Wrzucanie do internetu krótkich nagrań video nie wymaga specjalnych umiejętności, ale młodzi mieszkańcy gminy Dzierzkowice będą się mogli nauczyć jak przygotować takie filmy w sposób prawie profesjonalny. Takie możliwości stwarza im miejscowy ośrodek kultury, który pozyskał na ten cel pieniądze z programu "Równać szanse".

Dyrektor placówki Aleksandra Lipińska przyznaje, że projekt "Nasza szkoła filmowa" jest odpowiedzią na sugestie samej młodzieży. - Jest wiele portali społecznościowych, na których młodzi ludzie publikują mnóstwo filmików. Nagrywają je także wyłącznie w prywatnych celach, ale sami przyznają, że chcieliby to robić lepiej. Zaprosimy profesjonalistę, który nauczy ich jak nagrywać i montować filmy. Przy okazji młodz ież zdobędzie kilka innych umiejętności, na przykład gospodarowania określonym budżetem, które przydadzą im się w dorosłym życiu - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach Aleksandra Lipińska. To ona będzie koordynatorką projektu, a do tej roli przygotowywała się niedawno podczas kilkudniowego szkolenia w Krakowie.
 

Jej rolą będzie przede wszystkim wspieranie młodzieży, ale nie wyręczanie w wykonywaniu konkretnych zadań. To sami uczestnicy projektu mają m.in. wymyślić temat filmu (najlepiej związanego z Dzierzkowicami), napisać scenariusz, nagrać i zmontować, a na koniec zaprezentować publicznie na podsumowanie wszystkich działań.

Zadania te będzie realizować grupa, składająca się maksymalnie z 15 osób w wieku od 13 do 18 lat. Rekrutację chętnych GOK w Dzierzkowicach chce przeprowadzić we współpracy z miejscowymi szkołami w październiku. Pierwsze spotkania rozpoczną się w listopadzie i potrwają do kwietnia przyszłego roku.

Pieniądze na organizację zajęć, zakup sprzętu i inne zadania będą pochodzić z programu "Równać Szanse" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Civis Polonus przy współpracy Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Na "Naszą szkołę filmową" GOK w Dzierzkowicach pozyskał 9 tysięcy złotych. To jedna z nielicznych placówek w Polsce i jedyna w powiecie kraśnickim, która pozyskała takie wsparcie. O podobne granty na inne projekty ośrodek ubiegał się wiele razy, ale dopiero teraz starania te okazały się skuteczne. (fot. GOK w Dzierzkowicach)