Aktualności Są nowe stawki podatkowe i pieniądze na ogrzewanie
  • 28 listopad 2022 08:37

Rada Gminy Dzierzkowice uchwaliła w piątek 25 listopada stawki podatków lokalnych na 2023 rok oraz wprowadziła do budżetu pieniądze na węgiel i wypłatę dodatków do paliw, używanych do ogrzewania. W przyszłym roku podatki będą wyższe, ale pozostajemy na jednym z najniższych poziomów w powiecie kraśnickim. Na przykład tak jak w poprzednich latach do obliczenia podatku rolnego przyjęliśmy 62 procent ceny kwintala żyta, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Z 74 złotych 5 groszy rada obniżyła tę cenę do 46 złotych, co oznacza, że stawka podatku rolnego będzie wynosić 115 złotych za hektar przeliczeniowy zamiast obecnych 95 złotych - mówi wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie z dotychczasowych 15 złotych do 18. Stawka podatku od gruntów, związanych z działalnością gospodarczą będzie wynosić 80 groszy za metr kwadratowy zamiast obecnych 60 groszy, a od pozostałych gruntów - 30 groszy za metr kwadratowy zamiast 23 groszy.

Podczas piątkowej sesji radni wprowadzili również do budżetu 700 tysięcy złotych na wypłatę dodatku węglowego i 392 tysiące na wypłatę dodatku do zakupu innych paliw oraz 400 tysięcy złotych na sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach. Transport pierwszych 100 ton surowca został już odebrany, a Firma Handlowo-Usługowa Beaty Widłak w Terpentynie rozpoczęła jego dystrybucję.