Aktualności Romantyczne spotkania na "Narodowym czytaniu"
  • 16 wrzesień 2022 09:29

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse", które zapoczątkowały w Polsce epokę romantyzmu. Z tej okazji dzieło Adama Mickiewicza było lekturą tegorocznej akcji "Narodowego czytanie", w którym mieli swój udział mieszkańcy gminy Dzierzkowice.Ogólnopolski finał odbył się w pierwszy weekend tego miesiąca, ale w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach utwory wieszcza Adama rozbrzmiewały w czwartek 15 września.

"Świteziankę", "Pierwiosnek", "Rybkę", "Świteź", "Romantyczność", "Lilije", "Rękawiczkę" i inne utwory prezentowali przedstawiciele władz i jednostek samorządowych, szkół i zaprzyjaźnionych instytucji, a także seniorzy i czytelnicy miejscowej biblioteki. Mickiewiczowskie strofy przeplatały się z utworami Stanisława Moniuszki.

W roli lektorów wystąpili m.in.: wójt Marcin Gąsiorowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Latos, sekretarz Tomasz Ośka, skarbnik Agnieszka Lenart, kierownik Ewa Morska i Krzysztof Dudek z ośrodka pomocy społecznej, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos i prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Grzegorz Dudek.

"Ballady i romanse" prezentowali również: dyrektor Anna Kazanowska, wicedyrektor Ewa Hałabiś i nauczycielka Monika Tracz-Cebula z Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie, Agnieszka Zając ze Szkoły Podstawowej w Ludmiłówce, dyrektor Aleksandra Lipińska oraz Ewelina Kapuścińska, Magdalena Latos i Iwona Prokopiuk z Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierzkowicach, bibliotekarki Beata Wójtowicz i Anna Stylińska-Dudek, Joanna Nawrocka z Klubu Seniora, a także przyjaciele miejscowej biblioteki Monika Ślusarczyk i Marta Chwałka oraz czytelniczki Teresa Piotrowska i Halina Wyka.

"Narodowe czytanie" uświetnił występ chóru ZPO w Terpentynie pod kierunkiem Jakuba Tarnawskiego, który zaśpiewał "Prząśniczkę".

Była to już jedenasta edycja "Narodowego czytania", a biblioteka w Dzierzkowicach wzięła udział w akcji po raz szósty. (fot. GOK w Dzierzkowicach)