• 26 sierpień 2019 00:00
Tradycyjny wieniec uwity przez mieszkańców miejscowości Dzierzkowice-Podwody i Krzywie oraz współczesna kompozycja, wykonana przez Sołectwo Wyżnica będą reprezentować Gminę Dzierzkowice w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych. Obydwa zostały wybrane spośród 9 propozycji podczas dożynek gminnych, które odbyły się w niedzielę 18 sierpnia.Za walory estetyczne, wkład pracy i pomysłowość jury przyznało równorzędne nagrody autorom wszystkich wieńców. Poza Dzierzkowicami-Podwodami i Krzywiem oraz Wyżnicą, pozostałe kompozycje przygotowały sołectwa: Ludmiłówka, Dzierzkowice-Zastawie, Terpentyna, Wyżnianka-Kolonia, Sosnowa Wola i Dębina, Dzierzkowice-Wola oraz Dzierzkowice-Góry.

W takim samym składzie odbył się Turniej Sołecki, w którym poszczególne reprezentacje otrzymywały punkty za wieniec i stoisko promocyjne oraz wyniki w konkurencjach sportowych - przeciąganiu liny kobiet i mężczyzn, discgolfie, rzutach lotką i strzałach na bramkę. Najlepiej w tych zmaganiach wypadła reprezentacja Sołectwa Ludmiłówka, drugie miejsce zajął zespół z Dzierzkowic-Woli, a trzecie - z Dzierzkowic-Gór. Był to pierwszy taki turniej po latach rozgrywany podczas dożynek, ale jego pomysłodawcy już zapowiedzieli, że będzie się on odbywać cyklicznie.

Zarówno konkurs wieńców jak i Turniej Sołecki były tylko jednymi z wielu punktów programu niedzielnego świętowania. Najważniejsze było podziękowanie za plony, co rolnicy uczynili podczas polowej mszy świętej, którą w Dzierzkowicach-Rynku odprawił proboszcz parafii w Dzierzkowicach ksiądz Wiesław Rycerz. Po eucharystii wójt Marcin Gąsiorowski odebrał bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbóż od starostów dożynkowych, którymi w tym roku byli, reprezentujący współgospodarzy święta, przedstawiciele sołectw Sosnowa Wola i Dębina - Gabriela Pietroń oraz Jarosław Romanowski.

Wśród gości był starosta kraśnicki Andrzej Rolla oraz przedstawiciele wojewody i marszałka województwa lubelskiego.

W rozrywkowej części święta plonów na plenerowej scenie prezentowali się przede wszystkim artyści, związani z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dzierzkowicach, wokalistki: Julia Kurdziel, Julia Broniec, Ilona Obel i Katarzyna Kilian oraz Klub Seniora "Wesoła Gromada". Publiczność bawiła również Leokadia Terelak z Sosnowej Woli, która zaprezentowała skecz i piosenkę, nawiązującą do dożynek oraz Klub Seniora "Józefowiacy" z Kapelą z Józefowa nad Wisłą.

Tegoroczne dożynki prowadziła urodzona w Dzierzkowicach Aleksandra Lipińska, która wystąpiła też jako solistka pod pseudonimem "Chilli", a świętowanie zakończył "Disco Polo Show".