Aktualności Rolnicy podziękowali za plony
  • 01 wrzesień 2021 12:56

Tradycyjna kompozycja, przygotowana przez mieszkańców Dzierzkowic-Rynku i współczesna z Ludmiłówki będą reprezentować gminę Dzierzkowice w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych. Decyzje o nominacjach zostały ogłoszone podczas święta plonów w niedzielę 29 sierpnia.Jury konkursu gminnego uznało, że wszystkie kompozycje są równie piękne i starannie wykonane, dlatego przyznało im równorzędne nagrody. Natomiast na dożynkach powiatowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Liśniku Dużym, oprócz wieńców z Dzierzkowic-Rynku i Ludmiłówki, gminę będzie reprezentować także stoisko Koła Gospodyń Wiejskich "Dzierzkowianki" z sołectw Dzierzkowice-Rynek i Terpentyna.

Zgodnie z tradycją tegoroczne dożynki rozpoczęła msza święta w intencji rolników, którą na dzierzkowickim rynku odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Wiesław Rycerz. Barwny korowód z udziałem 9 delegacji wieńcowych prowadzili starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Anna Stylińska-Dudek i Mariusz Kubiś z Dzierzkowic-Woli. To od nich wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski i przewodniczący rady gminy Dariusz Latos odebrali tradycyjny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, który razem z wieńcami został poświęcony podczas eucharystii.

Za pracę przy żniwach rolnikom dziękowali wójt Marcin Gąsiorowski oraz przedstawiciele posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana - Jerzy Kazula, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego - radna sejmiku Anna Baluch, starosty kraśnickiego Andrzeja Rolli - członek zarządu powiatu Roman Bijak.

Podczas dożynkowego festynu na plenerowej scenie występowały miejscowe zespoły śpiewacze i solistki, związane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dzierzkowice, w tym debiutantka, niespełna 4-letnia Lenka Obel. Zdolnościami wokalnymi mogły się pochwalić także starsze wokalistki - Ilona Obel, Weronika Grudzińska, Julia Kurdziel i Ilona Kurdziel oraz duet wokalno-muzyczny Grzegorz Stec - Mirosław Kasperski.

Niedzielne święto zakończyła zabawa z zespołem "Veegas" i pokaz fajerwerków.

Festynowym atrakcjom towarzyszyły prezentacje miejscowych kół gospodyń wiejskich i sołectw a "przy dożynkowym stole" można było spróbować grochówki, przyrządzonej przez OSP Dzierzkowice-Wola oraz obiad przygotowany dla grup wieńcowych i zaproszonych gości przygotowany przez KGW "Gryczanki" Dzierzkowice- Wola oraz lokalne przysmaki przygotowane przez: KGW Dzierzkowice-Góry, KGW Dzierzkowice-Zastawie, KGW "Zalesianki" z Ludmiłówki, KGW "Dzierzkowianki" z Terpentyny i Dzierzkowic Rynku oraz sołectw: Dzierzkowice-Podwody, Krzywie, Sosnowa Wola i Dębina.