Aktualności Rolnicy podziękowali na żniwa
  • 28 sierpień 2023 12:17

Skromne, ale bardzo uroczyste było zakończenie żniw w gminie Dzierzkowice. W niedzielę 27 sierpnia miejscowi rolnicy podziękowali za zbiory podczas mszy świętej w miejscowym kościele, a po eucharystii Koło Gospodyń Wiejskich z Ludmiłówki częstowało gości dożynkowych chlebem. Funkcje starostów dożynkowych pełnili w tym roku Anna Pachuta i Mateusz Cieślicki z Ludmiłówki, którzy wręczyli symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, wójtowi gminy Dzierzkowice Marcinowi Gąsiorowskiemu i przewodniczącemu rady gminy Dariuszowi Latosowi. Przedstawiciele miejscowego samorządu przekazali bochen proboszczowi parafii w Dzierzkowicach księdzu Wiesławowi Rycerzowi i byłemu proboszczowi księdzu Grzegorzowi Więcławowi, którzy odprawiali dziękczynną mszę świętą.

W tym roku plenerowy festyn dożynkowy w Dzierzkowicach został odwołany ze względu na trudną sytuację rolników i plantatorów owoców. Decyzję o ograniczeniu obchodów jedynie do części obrzędowej tłumaczył w swoim wystąpieniu wójt Marcin Gąsiorowski, który wyraził nadzieję, że będzie to forma zwrócenia uwagi wszystkim, mającym jakikolwiek wpływ na opłacalność działalności rolniczej. Obecna sytuacja jest daleka od ideału i wymaga interwencji. Skandalicznie niskie cen produktów rolnych przy jednocześnie rosnących kosztach produkcji nawozów, środków ochrony roślin, paliw czy energii sprawiają, że w serca i umysły pracujących na roli wkrada się obawa o byt gospodarstwa i jakość życia rolniczych rodzin. Trudno w takiej atmosferze myśleć o beztroskiej zabawie - mówił wójt gminy Dzierzkowice.

Marcin Gąsiorowski z uznaniem wyrażał się o pracy rolników, która jest trudna, wymaga pełnej dyspozycyjności i jest uzależniona od warunków pogodowych, a na jej efekty trzeba cierpliwie czekać, obawiając się czy nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, wpływające na jakość i ilość plonów. Jednocześnie życzył rolnikom i plantatorom, by ich praca w kolejnych latach przyniosła dochód pozwalający na godziwym poziomie utrzymać ich rodziny i inwestować w rozwój gospodarstw.

Podczas tegorocznych Dożynek Parafialno-Gminnych wiodącą rolę pełniło Sołectwo Ludmiłówka. To jego przedstawiciele nie tylko pełnili funkcje starostów dożynkowych, ale również zapewnili oprawę muzyczną dziękczynnej mszy świętej, zaprezentowali wieniec dożynkowy, który zdobył wyróżnienie w konkursie powiatowym, a po eucharystii częstowali tradycyjnym ciastem dożynkowym. Goście raczyli się m.in. pysznymi drożdżówkami z makiem i dżemem, chlebem, ciastem ze śliwkami, szarlotką i innymi przysmakami. (fot. GBP w Dzierzkowicach)