• 05 czerwiec 2018 00:00
Rekordowa liczba rowerzystów stanęła na starcie tegorocznej Bicykliady w Dzierzkowicach. W organizowanej po raz czwarty imprezie, która odbyła się w niedzielę 3 czerwca razem z gminnymi obchodami Dnia Dziecka, wzięło udział 176 osób.Cykliści mieli do wyboru trzy trasy, z których największym zainteresowaniem cieszyła się najkrótsza, licząca około 11 kilometrów. W kategorii "family" wystartowała ponad połowa uczestników Bicykliady, ale mimo upalnej pogody nie brakowało także śmiałków, którzy przejechali najdłuższy dystans 48 kilometrów. Niektórzy wybrali trasę "fun", czyli 35 kilometrów.

Rowerowe zmagania podczas festynu z okazji Dnia Dziecka podsumowali wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski i pomysłodawca Bicykliady Grzegorz Baran z barancykling.pl.

Ściganiu cyklistów towarzyszyła akcja znakowania jednośladów przez policjantów z Kraśnika oraz podsumowanie konkursu plastycznego "Rower moich marzeń", który zorganizowali barancykling.pl i Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

Policjanci z Kraśnika przeprowadzili również konkurs wiedzy o zasadach ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rowerzystów, a w nagrodę rozdawali odblaski i inne gadżety.

Część rozrywkową niedzielnego festynu wypełniły występy lokalnych artystów, gry, zabawy i konkursy.

Na plenerowej scenie prezentowali m.in. uczestnicy Festiwalu Dziecięcej Radości "Rymy, rytmy i rysunki" oraz grupy, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierzkowicach. Uczniowie klas IIa Zespołu Placówek Oświatowych z Terpentyny i IIb z filii w Dzierzkowicach-Woli pokazali spektakl "Królewna przyroda i 7 krasnoludków", a zdolnościami tanecznymi popisywały się grupy taneczne - najmłodsza, średnia - "Free Steps" i najstarsza - "Freaky Moves". Publiczność oklaskiwała także zespół wokalny "Nutki", solistki: Nikolę Kulik, Magdalenę Młynik, Weronikę Grudzińską, Julię Kurdziel i Ilonę Kurdziel oraz duet gitarowy Alicja Bijak i Aleksandra Bijak, które uczęszczają na zajęcia w GOK w Dzierzkowicach. Na scenie pojawił się także ich opiekun artystyczny Mirosław Kasperki, który zagrał razem z zespołem "Rock&Seller Band".

Podczas niedzielnych obchodów podsumowano także konkurs "Strażacy w akcji", który zorganizowała OSP Dzierzkowice-Rynek. Wszyscy autorzy prawie 50 konkursowych propozycji otrzymali nagrody, a 12 z nich odebrało dodatkowe wyróżnienia. Ich prace były prezentowane na pokonkursowej wystawie.

Uczestników festynu odwiedzili też członkowie Kraśnickiego Stowarzyszenia Motocyklowego "Szarża", którzy oferowali przejażdżki na swoich maszynach.

Tegoroczną imprezę na rynku zorganizowali wójt i Rada Gminy Dzierzkowice, Stowarzyszenie Wokół Dzierzkowic, OSP w Dzierzkowicach-Woli i Dzierzkowicach-Rynku, Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku oraz organizatorzy Bicykliady - barancykling.pl i Powiat Kraśnicki. Więcej na: http://ias24.eu