Aktualności Rekordowa BICYKLIADA 2021
  • 15 lipiec 2021 10:25

Mimo upału tegoroczna "Bicykliada" w gminie Dzierzkowice pobiła rekord frekwencji. W poprzedniej edycji na starcie pojawiło się około 200 rowerzystów, a w niedzielę 11 lipca - prawie dwukrotnie więcej.W biurze rajdu zarejestrowało się 376 cyklistów. Większość stanowili mieszkańcy gminy Dzierzkowice, ale wśród uczestników byli również miłośnicy jednośladów m.in. z Kraśnika i okolic, Opola Lubelskiego, gmin Urzędów, Józefów nad Wisłą, Annopol, Borzechów oraz z Lublina, a nawet z Warszawy.

Największa, bo 199-osobowa grypa cyklistów wybrała najkrótszą, 10-kilometrową trasę "Family". 138 osób pokonało 20-kilometrowy dystans "Fun", a na liczącą 48 kilometrów trasę "Mega" zdecydowało się 39 rowerzystów.

Zgodnie z tradycją rajd miał typowo rekreacyjny charakter i nie miał formuły wyścigu. Liczyła się przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia, aktywności i walorów krajobrazowych gminy Dzierzkowice.

Wszyscy ukończyli wyprawę zdrowi i w dobrych humorach, a podsumowanie "Bicykliady" odbyło się na międzypokoleniowym festynie, z udziałem gości z Węgier i Rumunii.

Wśród młodszych uczestników rajdu zostało rozlosowanych 5 rowerów. Los uśmiechnął się do Nikoli Dobrzańskiej, Marcela Jesionka, Dominiki Polak, Rafała Porębskiego i Patrycji Tomczyk. Wszyscy rowerzyści brali również udział w losowaniu dodatkowych nagród, w tym zestawów akcesoriów rowerowych.

W rowerowej eskapadzie wzięli udział m.in. członkowie delegacji z węgierskiej Kaby i rumuńskiego miasta Alesd, które razem z Gminą Dzierzkowice realizowały projekt, finansowany przez Komisję Europejską. Podczas festynu tancerze z Węgier zaprezentowali m.in. tańce ludowe, a goście z Rumunii śpiewali piosenki w trzech językach - angielskim, węgierskim i rumuńskim. Polskę w tej części imprezy reprezentowali: Zespół "Wolanki" z Dzierzkowic-Woli, Klub Seniora "Wesoła Gromada" działający przy GOK w Dzierzkowicach, a także młodsi artyści, związani z tą placówką. Były to dwie dziecięce grupy taneczne oraz wokalistki - Julia Broniec, Weronika Grudzińska, Ilona Obel oraz Ilona Kurdziel i Julia Kurdziel, które swoje pierwsze kroki stawiały właśnie w ośrodku kultury.

Niezwykle bogata i różnorodna była również oferta kulinarna. Koła gospodyń wiejskich z gminy Dzierzkowice kusiły m.in.: makowcem, sernikiem, rogalikami z nadzieniem, chlebem ze smalcem i potrawami z grilla, pyszną grochówką raczyli gości druhowie z OSP Dzierzkowice-Wola.
Z kolei strażacy z OSP Dzierzkowice-Rynek zorganizowali tor przeszkód dla dzieci. Ze wszystkich atrakcji i oferty kulinarnej goście korzystali za darmo.

Międzypokoleniowy piknik rowerowy zakończył koncert miejscowego zespołu, w którym występują m.in. samorządowiec, instruktor ośrodka kultury i nauczyciele. Grupę tworzą: wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, Mirosław Kasperski z ośrodka kultury, Małgorzata Wójtowicz, Agnieszka Flisek, Grzegorz Michałowski i Jakub Tarnawski z Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie, którym podczas niedzielnego koncertu towarzyszył gitarzysta Wojciech Łukasik.

Zarówno rajd rowerowy jak i rodzinny festyn cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego wójt Marcin Gąsiorowski już w niedzielę zaprosił wszystkich na kolejną taką imprezą za rok. Tak jak w poprzednich latach prawdopodobnie odbędzie się ona wcześniej i będzie połączona z obchodami Dnia Dziecka, ale na ostateczne decyzje w tej sprawie trzeba poczekać.