• 08 czerwiec 2018 00:00
Gmina Dzierzkowice będzie się starać o pieniądze z Unii Europejskiej na kolejne inwestycje wodociągowe. Na razie musi przygotować niezbędne dokumenty, które mają być gotowe w ciągu kilku tygodni. Podczas sesji, która odbyła się w czwartek 7 czerwca, radni zapisali pieniądze na ten cel w tegorocznym budżecie. Będą one wykorzystane na opracowanie dokumentacji technicznej i studium wykonalności, które są potrzebne, by samorząd mógł się ubiegać o unijne środki.

Chcemy zainstalować monitoring naszej sieci wodociągowej i zmodernizować ujęcie wody w Dzierzkowicach-Górach, które zasila prawie połowę gminy. Oprócz wymiany pomp i ponad 700 wodomierzy na te z odczytem elektronicznym, planujemy opomiarowanie sieci na granicach poszczególnych miejscowości i montaż tak zwanych słupków telemetrycznych, wykrywających niestandardowy pobór wody - tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Gotowa dokumentacja zostanie dołączona do wniosku o przyznanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nabór ma być ogłoszony pod koniec czerwca i trwać miesiąc. Wniosek obejmie prawdopodobnie także modernizację kolejnego ujęcia wody w Kolonii Wyżnicy i rozbudowę sieci wodociągowej. Pozostałe z czterech ujęć w gminie Dzierzkowice znajdują się w Krzywiu i Ludmiłówce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzje o podziale unijnych dotacji zapadną pod koniec roku i jeśli będą pozytywne prace są planowane na 2019 rok. Z RPO gmina może otrzymać do 85 procent kosztów netto inwestycji. Więcej na:http://ias24.eu