• 30 październik 2018 00:00
Najmłodsi mieszkańcy gminy Dzierzkowice po raz pierwszy poszli w poniedziałek 29 października do nowego przedszkola. Obiekt powstał od podstaw, a większość pieniędzy na jego budowę i wyposażenie samorząd pozyskał z funduszy unijnych. Wcześniej przedszkolaki korzystały z pomieszczeń w byłym Domu Nauczyciela, ale liczba miejsc była w nich ograniczona, a warunki niezbyt komfortowe.

- Teraz mamy do dyspozycji cztery przestronne sale dydaktyczne z przylegającymi do nich bezpośrednio toaletami dla maluchów. Jest też duża świetlica z mobilną ścianą, oddzielającą jadalnię, a gdy potrzeba przekształconą w salę widowiskową. Jest kameralny pokój do pracy z psychologiem i logopedą, a do tego meble i inne wyposażenie, w tym na przykład telewizory i magiczny dywan - wylicza dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie Anna Kazanowska.

Parterowy budynek ma ponad 560 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ponad 60-metrowy taras z barierką. Funkcjonuje z wykorzystaniem zielonej energii. Wykonawca zamontował nowoczesne oświetlenie LED oraz kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Przy budynku powstał też parking z 19 stanowiskami, w tym dla niepełnosprawnych, a cały teren został ogrodzony.

Z nowej placówki w czterech grupach korzysta około 80 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, czyli o prawie 20 więcej niż w poprzedniej lokalizacji.

- Budowa przedszkola miała się zakończyć przed wakacjami, ale z przyczyn niezależnych od nas prace opóźniły się i dopiero teraz mogliśmy przyjąć maluchy. W planach mamy jeszcze budowę placu zabaw - zapowiada wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Nowa placówka wraz z wyposażeniem kosztowała prawie 1 milion 600 tysięcy złotych, z czego 850 tysięcy to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wiecej na:http://ias24.eu