Aktualności Przed wyborami wójta i rady gminy
  • 02 kwiecień 2024 10:41

Mieszkańcy gminy Dzierzkowice wybiorą wójta na nową kadencję spośród dwóch kandydatów. Do rady gminy kandyduje 30 osób, po dwie w każdym z 15 okręgów wyborczych. O stanowisko wójta ubiega się Łukasz Bielak, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość oraz, sprawujący obecnie tę funkcję, Marcin Gąsiorowski, zarejestrowany przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga PSL - PL 2050 Szymona Hołowni.

Przedstawiciele wymienionych komitetów jako jedyni rywalizują również o mandaty w radzie gminy w każdym z okręgów wyborczych. Na liście kandydatów 30 procent stanowią kobiety. W trzech okręgach o mandat powalczą wyłącznie kandydatki.

Najmłodsza osoba, która stara się o miejsce w nowej radzie gminy ma 24 lata, a najstarsza 73. 30 roku życia nie przekroczyło dwóch kandydatów, a kolejnych dwóch ma ponad 70 lat.

W wyborach zarządzonych na 7 kwietnia Polacy będą wybierać 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Zgodnie z przepisami wybory wygrywa osoba, która zdobędzie więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie spełni tego warunku, druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia. (fot. wybory.gov.pl) Więcej na:http://ias24.eu