Aktualności Przed narodowym czytaniem "Nad Niemnem"
  • 17 sierpień 2023 14:51

Tegoroczna edycja "Narodowego czytania" odbędzie się w pierwszej połowie września, ale Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzkowicach już teraz przygotowuje się do lektury. W tym tygodniu rozpocznie nabór lektorów, którzy zechcą publicznie zaprezentować fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej."Pierwotnie książka miała nosić inny tytuł. W listopadzie 1885 roku w "Tygodniku Powszechnym zapowiadano druk "Mezaliansu". Ostatecznie Orzeszkowa wybrała jednak tytuł "Nad Niemnem", który odnosi się do rodzinnych stron autorki - przypominają organizatorzy akcji w Dzierzkowicach.

Na "Narodowe czytanie" zapraszają wszystkich czytelników, zarówno w roli uczestników, jak i słuchaczy, a szczególnie lektorów. Jednocześnie zapowiadają, że fragmenty dzieła Elizy Orzeszkowej do publicznej prezentacji będą udostępniać od środy 15 sierpnia.
---
Narodowe Czytanie zainicjowane przez prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku. W pierwszej edycji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, potem m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, polskich pozytywistów i Gabrieli Zapolskiej.

Tegoroczne "Narodowe czytanie" w GBP w Dzierzkowicach odbędzie się w piątek 8 września. (fot. prezydent.pl)