• 28 czerwiec 2019 00:00
"Sobótki" to dawne słowiańskie święto, obchodzone w związku z letnim przesileniem Słońca w najkrótszą noc w roku. Do tej tradycji nawiązują członkowie Stowarzyszenia Sosnowa Wola i OSP w tej miejscowości, którzy w miniony weekend zorganizowali imprezę plenerową pod hasłem "Sosnowowolska Noc Świętojańska".

To drugie takie spotkanie, które zorganizowaliśmy po ubiegłorocznej premierze. Zdobyliśmy wtedy pewne doświadczenia i w tym roku wprowadziliśmy nowe elementy, by zachęcić do wspólnej zabawy jak największą grupę mieszkańców. Plan się udał, ponieważ w porównaniu z pierwszą nocą było nas znacznie więcej, a w niektórych momentach bawiło się nawet około 100 osób - podsumowują organizatorzy.

"Sobótki" są uznawane za święto ognia, wody, słońca i księżyca, a także urodzaju, miłości, płodności i radości. Główne obrzędy odbywają się m.in. przy ognisku, przy którym dawniej organizowano tańce, śpiewy i palenie ziół przeciw złym czarom. Wierzono wówczas, że nikomu, kto brał udział w sobótkowych swawolach nie mogło się stać nic złego przez najbliższy rok.

Pomysłodawcy pikniku w Sosnowej Woli nawiązali do tych tradycji, a w granie i śpiewanie przy ognisku zaangażował się m.in. wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski, który akompaniował wokalistom na gitarze.

Na placu z altaną przy świetlicy w Sosnowej Woli było również wspólne wicie wianków, prezentacja miodów i wyrobów pszczelich oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, którzy brali udział w grach, konkursach i zawodach sprawnościowych. Dla całych rodzin strażacy z OSP w Dzierzkowicach-Woli przygotowali pokazową akcję gaszenia pożaru, a także przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego i udzielania pierwszej pomocy na przykład ofiarom wypadków drogowych.

Druga "Sosnowowolska Noc Świętojańska" zainicjowana przez Bożenę Dzikowską zakończyła się po północy, a rozpoczęła około 18.00 czyli dwie godziny wcześniej niż przed rokiem. Organizatorzy zmienili porę głównie ze względu na dzieci i sądząc po frekwencji było to słuszne rozwiązanie. Więcej na:http://ias24.eu