• 10 kwiecień 2019 00:00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierzkowicach gościł we wtorek 9 kwietnia uczestników powiatowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Przebudzeni do życia". Jedyną nominację do finału wojewódzkiego zdobyła Matylda Jackowska ze Szkoły Podstawowej w Moniakach w gminie Urzędów.

Członkowie jury docenili jej interpretację utworów "Opium w rosole" Małgorzaty Musierowicz i "Garden party" Stanisława Barańczaka. Oprócz nominacji dla Matyldy Jackowskiej jurorzy przyznali cztery wyróżnienia dla: Alicji Żurek i Nadii Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku, Julii Nycz ze Szkoły Podstawowej w Skorczycach w gminie Urzędów oraz Amelii Dudek z Zespołu Placówek Oświatowych w Terpentynie w gminie Dzierzkowice.

Alicja Żurek została otrzymała wyróżnienie za "Niepewność" Krystyny Krzepskiej i fragment powieści "Dziecko piątku" Małgorzaty Musierowicz. Nadia Wójtowicz została doceniona za utwór "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" Stanisława Wyspiańskiego i tekst z powieści "Oskar i pani Róża" Érica-Emmanuela Schmitta. Julia Nycz zasłużyła na wyróżnienie za "Pamiętniki Adama i Ewy" Marka Twain'a i wiersz księdza Jana Twardowskiego zatytułowany "Nie wiedzieli". Z kolei Amelia Dudek została doceniona za wiersz Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy się nie zdarza" i fragment powieści "Pozłacana rybka" autorstwa Barbary Kosmowskiej. 

Uczestników powiatowych eliminacji oceniali - Andrzej Gotner ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, dyrektor GOK w Dzierzkowicach Tomasz Wyka i nauczycielka ZPO w Terpentynie Małgorzata Padewska.

Wojewódzki etap rywalizacji młodych recytatorów odbędzie się 26 kwietnia w Lublinie, a finał krajowy jest planowany na maj w Bielsku-Białej. Więcej na:http://ias24.eu